Hnutie Sme rodina navrhuje v súvislosti so zdražovaním potravín prijať okamžité protiopatrenia, aby dopady na slovenské domácnosti neboli likvidačné.
Na potraviny chce zaviesť zníženú DPH vo výške päť percent.
Jedným zo základných ukazovateľov životnej úrovne toho–ktorého štátu je, koľko percent dá občan zo svojho príjmu na potraviny. Na Slovensku to v roku 2019 bolo 17 % a s týmto číslom sme boli štvrtí najhorší v Európe. Odvtedy sme klesli na predposlednú priečku, dnes je to 20,5 % a za nami je už len Rumunsko. Európsky priemer je pritom 13 %.
„Na Slovensku stále viac ľudí robí len na to, aby sa najedli a zaplatili bývanie a energie. Ak sa nespamätáme a rýchlo neprijmeme patričné opatrenia, bude to ešte horšie. V okolitých krajinách už znižujú dépéhačky na potraviny, benzín, snažia sa pomôcť bežným ľuďom, ale napríklad aj oblasti gastro. Aj my musíme začať okamžite konať. Náš poslanec Jaroslav Karahuta už predložil návrh na zníženie DPH na potraviny na úroveň 5 %,“ povedal predseda parlamentu a hnutia Sme rodia Boris Kollár.
https://www.hlavnydennik.sk/2022/01/28/odkaz-tym-co-maju-chut-na-kaliningrad-video
J. Karahuta, predseda Výboru pre poľnohospodárstvo, už vyzval ministra pôdohospodárstva aj ministra financií, aby zaviedli zníženú 5% DPH nielen na potraviny, ale aj pre celý gastro sektor. Karahuta zdôraznil, že znížené DPH sa už zavádzajú v Poľsku aj Maďarsku a ak tak neurobíme aj my, hrozí, že budú naši ľudia cestovať a potraviny nakupovať v zahraničí.
„Poľsko aj Maďarsko oznámili už začiatkom januára, že pripravujú balík opatrení na zníženie inflácie u nich. Poľsko oznámilo zavedenie tzv. protiinflačného štítu. Už od 1. februára 2022 zavádza 0% DPH na potraviny a ide znížiť DPH aj na pohonné hmoty a energie. Tomu sa povie skutočná pomoc. My sme strašne pomalí, nepružní, váhame s rozhodnutím a zbytočne strácame čas. Ale tu nie je teraz priestor niekoľko mesiacov otáľať, lebo za ten čas nastane nákupná turistika do Poľska a sever Slovenska sa ekonomicky zrúti,“ varuje poslanec hnutia Karahuta.
Kollár hovorí, že znížená DPH v gastro mala byť už dávno zavedená. V okolitých krajinách práve tento nástroj využili na zníženie negatívnych dopadov pandémie na jeden z najviac postihnutých oblastí ekonomiky.
„Všade naokolo majú v gastro DPH medzi 5 – 10 %. My máme najvyššiu DPH v celom regióne. Neznížili sme ju ani počas pandémie. Nielen že to malo pre mnohé gastro prevádzky devastačné dôsledky v podobe zániku, ale teraz navyše hrozí, že naši ľudia nielen za potravinami, ale aj za reštauračnými službami vycestujú radšej do Maďarska či Poľska, kde to budú mať lacnejšie. Namiesto toho, aby platili zníženú DPH u nás, na Slovensku, minú tie peniaze u našich susedov a podporia tamojšie štátne rozpočty,“ hovorí Boris Kollár.
Sme rodina podľa vyjadrení jej predstaviteľov bude trvať na znížení DPH pre základné potraviny ako mlieko, mliečne výrobky, syry, ovocie a zeleninu. Rovnako tak chcú presadiť zníženie DPH na všetky gastro služby. Ako povedal predseda parlamentu, otázka zníženia cien potravín sa nemá riešiť politicky, ale prakticky, aby sa naozaj pomohlo ľuďom.
Cieľom hnutia je presadiť zníženie DPH v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní, aby mohlo byť do života uvedené čo najskôr. Zostáva len dúfať, že sa k ich snahe pripoja aj ostatní koaliční partneri a uvedené opatrenia sa podarí uviesť do života aj na Slovensku.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.