Slovenskom otriasla správa o úkladnej vražde! V utorok 25.1. našli v kameňolome pri bratislavskom Devíne mŕtve telo exriaditeľa tajnej vojenskej služby generálmajora Petra Bučka. Prípad vyšetruje NAKA ako úkladnú vraždu. Kto to však bol Peter Bučka?
Bučka bol rodákom z Nitry, kde aj vyštudoval gymnázium. V meste pod Zoborom sa venoval futbalu a v mládežníckych kategóriách mal mať dokonca našliapnuté na úspešnú kariéru. Rozhodol sa ale pokračovať v štúdiu, a tak jeho kroky viedli do hlavného mesta, približuje Bučkov životopis portál 1pluska.sk.
Už počas štúdia na Vysokej škole ekonomickej absolvoval aj Vojenskú politickú akadémiu K. Gottwalda a bol povýšený na hodnosť poručík. Od roku 1984 nastúpil do spravodajskej služby, kde mal podľa valka.cz úlohy pod krytím diplomata ministerstva zahraničných vecí.
Misia, ktorú absolvoval vo Washingtone sa ale skončila fiaskom. Už po dvoch týždňoch ho Američania odhalili a cestoval domov. „Viem, že som sklamal dôveru a chcel by som to napraviť. Bol by som vďačný za každú možnosť, ktorá mi bude poskytnutá,“ napísal podľa jeho zväzku svojim nadriadeným.
Za odhalenie vraj vinil manželku. Tá neskôr prehovorila, že sa jej vyhrážal zabitím. Zopakovala to aj po rokoch pre Plus jeden deň.
„Manžel sa mi vyhrážal smrťou, čo môžu potvrdiť aj moje kolegyne, ktoré vtedy so mnou pracovali. Chodievali za mnou tajní a všetci to videli. Viackrát povedal, že nemá problém aj niekoho zabiť,“ povedala pred rokmi Viera Bučková.
V roku 1993 sa stal riaditeľom odboru Vojenskej spravodajskej služby (VSS) a o 3 roky neskôr zástupcom riaditeľa VSS. Po nástupe Mikuláša Dzurindu na funkciu premiéra v roku 1998 Bučka stal riaditeľ VSS. Tam zotrval rok.
Od roku 2000 sa na krátky čas stal poradcom minstra obrany pre spravodajské službu. Exprezident Rudolf Schuster ho 5. decembra 2002 vymenoval do druhej generálskej hodnosti generálmajor. Zo služobného pomeru bol prepustený ku 31. decembru 2002. V rezorte obrany pracoval do roku 2005. Za vlády Dzurindu dostal Bučka pamätnú medailu ministerstva obrany III., II., a dokonca aj I. stupňa.
Slová súčasného ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý povedal, že nebohý skončil vo VSS po príchode Dzurindu, preto vôbec nesedia.
„S príchodom Mikuláša Dzurindu a nového vetra zahraničnej a bezpečnostnej politiky ukončil pán Bučka svoje pôsobenie vo vojenskom spravodajstve. Od tohto momentu neparticipoval na činnosti vojenského spravodajstva vôbec, ale evidovali sme z rôznych informácií, že sa pohybuje v blízkosti skupiny okolo pána Jahnátka a pána Bödöra,“ vyjadril sa Naď.
S exministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom a bývalým eštébákom a podnikateľom Jurajom Širokým, ktorých poznal už z mladších liet, sa Bučkove cesty opäť spojili v roku 2008. Vtedy pracoval ako vedúci služobného úradu na ministerstve hospodárstva.
Rezortu vtedy šéfoval práve Jahnátek. Bučka mal na ministerstve rozhodovať aj o verejnom obstarávaní. Vraj odklepol zákazku za 60 miliónov korún (1,8 milióna eur) Širokého firme. Jahnátek sa so Širokým poznajú z čias, kedy boli spoločne členmi predstavenstva Plastiky.
Bučkove meno sa už ale dlhé roky na verejnosti neobjavovalo. Až teraz, keď ho našiel náhodný chodec mŕtveho v kameňolome pri bratislavskom Devíne. Vzhľadom na to, že bol nájdený obesený a zároveň mal zviazané ruky je v tejto veci vážne podozrenie, že bol zavraždený.
„Vec je v dozore Úradu špeciálnej prokuratúry, keďže trestné stíhanie je vedené pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy,“ povedal špeciálny prokurátor Lipšic.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.