Spoluúčasť pri financovaní liečby našťastie zatiaľ brzdí ústava! Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však priznal, že za istých okolností je spoluúčasť na liečbe možná. Podarí sa šéfovi rezortu zmeniť legislatíva?
Povinná spoluúčasť na liečbe covidu by znamenala, že určitá zdravotná starostlivosť by nebola pre nezaočkovaných hradená zo zdravotného poistenia. Ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo spravodlivosti síce právnu analýzu pripravili, no odpovede na to, koho by sa spoluúčasť týkala a koľko by nezaočkovaného pacienta stála, nepriniesla, informuje denník Pravda.
Zmeniť životný štýl nie je jednoduché, podanie vakcíny áno! Toto hovorí analýza, ktorá hodnotí, či by mali mať neočkovaní pri liečbe spoluúčasť, keď ju nemajú ľudia, ktorí si škodia iným správaním.
„Správanie sa tých, ktorí sa dobrovoľne nedajú zaočkovať bez legitímneho dôvodu, je vo svojich dôsledkoch prejavom absencie solidarity s inými obyvateľmi, ktorí sa správajú zodpovedne,“ spomína sa v právnej analýze.
Tá upozorňuje, že na rozdiel od iných ochorení ide pri koronavíruse o ochorenie „infekčné, rýchlo sa šíriace, s pomerne vysokou úmrtnosťou a nutnosťou hospitalizácie a predovšetkým spôsobujúce náhly nápor na zdravotnícky systém, a tým aj systém verejného zdravotného poistenia v krátkom čase“.
„V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti covidu sú bezpečné, zabraňujú šíreniu ochorenia, znižujú riziko hospitalizácie a taktiež riziko následného úmrtia,“ skonštatoval predseda vlády Eduard Heger.
Pri spoluúčasti na liečbe je však potrebné zvážiť aj iné porušenia prevencie poškodenia zdravia iným správaním. „Napríklad nezdravým životným štýlom, fajčením, prejedaním sa, požívaním návykových látok, náš systém verejného zdravotného poistenia finančnú spoluúčasť nestanovuje,“ prízvukuje právna analýza.
Výška a podmienky prípadnej finančnej spoluúčasti na liečbe covidu by podľa rezortov zdravotníctva a spravodlivosti mali byť nastavené tak, aby nedochádzalo k vylúčeniu poskytnutia zdravotnej starostlivosti neočkovaných a tých, ktorí covid neprekonali.
Ústava však hovorí, že občania majú nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu stanovenom zákonom. Minister Vladimír Lengvarský ale pre Pravdu priznal, že za istých okolností je spoluúčasť na liečbe možná. "Musela by sa zmeniť legislatíva, čo nie je také jednoduché," skonštatoval Lengvarský.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.