Pokračujúca eskalácia situácie na hraniciach s Ukrajinou zo strany Moskvy núti Brusel zvážiť svoje možnosti v prípade útoku, píše de.euronews.com.
V súvislosti s rastúcimi obavami, že by mohlo dôjsť k ruskej invázii na Ukrajinu, sa zintenzívňujú rokovania o tom, ako bude Západ reagovať.
Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken varoval pred „masívnymi dôsledkami", ak Moskva napadne východoeurópsku krajinu, ale nešpecifikoval, aké presne by to malo dôsledky.
Ministri zahraničných vecí EÚ sa stretli v Bruseli, aby prediskutovali svoju vlastnú reakciu, a zámerne sa nevyjadrili k tomu, ako by mohla vyzerať.
Ak Putin začne inváziu na Ukrajinu, EÚ a jej spojenci majú na stole niekoľko možností.
Na Rusko bolo v priebehu rokov uvalených viacero sankcií, pričom každá z nich mala rôzny úspech. Jedným z najnovších opatrení v prípade invázie do Moskvy by mohlo byť odrezanie krajiny od systému finančných transakcií SWIFT, ktorý je jednou z hlavných súčastí globálneho systému na prevod peňazí po celom svete.
Odrezanie Ruska od tejto siete by malo vážne dôsledky a veľmi by sťažilo uskutočňovanie akýchkoľvek finančných transakcií so západným svetom, a to aj v celosvetovom meradle.
Podľa profesora Markusa Zienera z German Marshall Fund Spojených štátov amerických to však nie je také jednoduché.
„Ak by Rusko odrezali od systému SWIFT, zasiahlo by to v podstate všetky finančné inštitúcie v Rusku.“ Rusko má však nahromadené stovky miliárd v zlate a amerických dolároch. Majú veľké rezervy a úzko spolupracujú aj s Čínou.
„Rusko by teda mohlo nájsť spôsob, ako obísť vplyv týchto sankcií, a to je kontroverzná vec. V skutočnosti nevieme, aké veľké škody to Rusom spôsobí,“ – dodáva profesor.
Oddelenie Ruska od SWIFTu by však predstavovalo problém aj pre Európu. Napríklad spoločnosť nakupujúca ruský zemný plyn by nemohla platiť bežným kódom SWIFTu
Nie je možné spomenúť reakciu Západu bez toho, aby sa nehovorilo o kontroverznom energetickom projekte....
Plynovod, ktorý bol dokončený v septembri minulého roka, mal zabezpečiť ruský plyn cez Baltské more do Nemecka, a tým aj prepojenie s Európou. V súčasnosti však čaká na zelenú od nemeckých regulačných orgánov a úradov EÚ.
Jeho kritici tvrdia, že oslabuje európsku energetickú nezávislosť a môže sa zneužiť ako politický nástroj Moskvy, zatiaľ čo jeho zástancovia tvrdia, že je potrebný na zvýšenie energetickej bezpečnosti EÚ prostredníctvom stabilných dodávok.
Spojené štáty už dlho vyjadrujú obavy v súvislosti s projektom Nord Stream 2, ale väčšinou sa stretávajú s nevšímavosťou.
Nedávny signál nemeckého kancelára Olafa Scholza však naznačil, že Berlín by mohol zvážiť zastavenie plynovodu v reakcii na útok na Ukrajinu.
Napriek všetkým rečiam o potrestaní Putina a prezentácii jednotného frontu sa v zákulisí nedosiahla dohoda o tom, ako postupovať v prípade útoku.
Pokiaľ ide o systém finančných transakcií SWIFT, podľa profesora Zienera „neexistuje jasná odpoveď".
Iní chcú ísť opačným smerom a zasiahnuť Rusko tam, kde ho to finančne najviac zabolí.
Pokiaľ ide o Nord Stream 2, v celej EÚ existujú rozpory, a to aj v nemeckej koaličnej vláde.
Berlín zablokoval dodávky zbraní z Estónska na Ukrajinu, pretože tieto zbrane obsahujú nemecké komponenty. To by mohlo obmedziť schopnosť Kyjeva reagovať na akýkoľvek útok, dodáva de.euronews.com.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ďakujeme za vaše návštevy - Redakcia HD.