Je to veru drahá nevesta! Kollárovým firmám sa od volieb naozaj darí. Šéf parlamentu Boris Kollár sa totiž ani po obsadení vysokej politickej funkcie nevzdáva svojho biznisu. Práve naopak! Pozrite ako mu vynáša obchodovanie so štátnymi podnikmi.
Lotériová spoločnosť Tipos, ktorej stopercentným vlastníkom je rezort financií, od volieb vo veľkom obchoduje s firmami, ktoré vlastní práve Kollár. V Centrálnom registri zmlúv (CRZ) boli pred pár dňami zverejnené reklamné zmluvy Tiposu na rok 2022, v nich sa objavili aj firmy, ktoré vlastní predseda parlamentu, píše denník Plus1Deň.
Za propagáciu štátnej firmy má v priebehu roka dostať Kollárovo Fun Rádio 168-tisíc eur. Ďalších 96-tisíc si pripíše na účet Rádio Vlna, ktoré od októbra tiež patrí do balíka aktív lídra strany Sme rodina. Za posledné dva mesiace dostali Kollárové rádiá od štátnych firiem zákazky v celkovej hodnote 320-tisíc eur.
„Pri uzatváraní zmlúv o reklamnej spolupráci sa riadime trhovo a podľa štandardných postupov, pričom sa orientujeme striktne na efektivitu vynakladaných financií," vysvetlilo tlačové oddelenie Tiposu.
Spolupráca Fun Rádia s Tiposom však vyvolávala otázniky aj v minulosti. V lete 2020 líder strany Dobrá voľba a exminister zdravotníctva Tomáš Drucker upozornil na zmluvu medzi Tiposom a Fun Rádiom. Na jej základe malo rádio odvysielať reklamné spoty v celkovej hodnote 240-tisíc eur.
Štátna firma sa vtedy bránila tým, že podobné zmluvy má aj s inými rádiami a garantovaný rozpočet pre Fun Rádio je porovnateľný s ostatnými médiami. Kollár vtedy uviedol, že suma 240-tisíc eur je klamstvo a štátna firma získala od Fun Rádia 40-percentnú zľavu.
Do portfólia Fun Rádia tiež patrí spolupráca priamo s rezortom financií, s ktorým vlani v auguste podpísalo zmluvu „na zaradenie a odvysielanie komunikátov" v sume takmer 117-tisíc eur.
"Namieste by bolo porovnať tržby Kollárových firiem so štátom pred a po voľbách," upozorňuje politológ Jozef Lenč. Tieto informácie však v CRZ nie sú zverejnené.
„Osobne sa domnievam, že vysoký ústavný činiteľ by nemal vlastniť firmy, ktoré majú možnosť dostávať peniaze z verejných financií, štátne zákazky. Vytvára to minimálne podozrenia alebo predstavu v očiach verejnosti, že politik využíva výhody svojho postavenia," myslí si odborník. Upozorňuje, že tento príklad je v protismere predvolebným deklaráciám o zmenách a znižuje dôveru voličov.
„Všetky zmluvy sa riadia podľa percent a podielu trhu. Treba si uvedomiť, že Rádio Vlna a Fun Rádio nie je Boris Kollár, ale 150 zamestnancov a spolupracovníkov v primare a súťažia na otvorenom trhu," vysvetľuje šéf parlamentu.
Podľa neho si musíte uvedomiť, že podiel počúvanosti týchto staníc je vyše 20 percent trhu, čo znamená, že ich denne počúva cca milión poslucháčov. A to znamená, že majú mať aj relevantný podiel z trhového koláča a nie na základe kontaktov.
"Z môjho postu nemám absolútne žiadny dosah na uvedené zmluvy a teda je to pre mňa irelevantná otázka a nebudem sa ňou zaoberať. Ak zistíte, že tieto rádiá majú neprimeraný podiel, potom sa ozvite,” uzavrel Kollár svoje vyjadrenie pre denník.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.