Žilinka rozhádal celú vládnu koalíciu! Prezidentka považuje jeho cestu do Ruska za nevhodnú, premiér Heger mu nerozumie, vicepremiérka Remišová ho chce disciplinárne stíhať, podľa predsedu parlamentu Kollára je Žilinka dobrý generálny prokurátor a Sulík si myslí, že robí hanbu. Tak ako je to teda?
Premiér Eduard Heger v súvislosti s pracovnou cestou generálneho prokurátora Maroša Žilinku povedal, že mu prestáva rozumieť. Veronika Remišová si dokonca myslí, že Žilinka by mal byť disciplinárne stíhaný. Aké sú zákonné podmienky takéhoto postupu?
Disciplinárne stíhanie generálneho prokurátora nie je také jednoduché. Návrh môže podať 90 poslancov Národnej rady alebo prezidentka Zuzana Čaputová, píše denník Pravda.
„Som presvedčený, že Maroš Žilinka je dobrý generálny prokurátor,“ povedal Boris Kollár. Pripomína, že politici nemajú čo dávať vysvedčenie generálnemu prokurátorovi, hovorí v tomto prípade o vyváženosti deľby moci. Žiada však, aby ani OČTK, prokurátori a sudcovia nehodnotili politikov.
K ceste do Moskvy povedal, že „rovnako Európska únia, novinári sa dopytovali a bolo jasne povedané, že neporušil žiadny predpis ani zákon“. Podľa Kollára nie je zakázane rozprávať sa s ľuďmi na sankčnom zozname, ale odporúča sa im pripomenúť, aká je politika Európskej únie.
Proti nápadu stíhať Žilinku sa vyjadril aj líder druhej najsilnejšej koaličnej strany SaS Richard Sulík. „Ja by som tam nechodil. Robí to hanbu,“ povedal Sulík. Zároveň však deklaroval, že Žilinkove disciplinárne stíhanie by nepodporil.
Nekalý vzťah Sulíka so Žilinkom za tým vidí Remišová. „Richard Sulík považuje diskusiu o disciplinárnom stíhaní Maroša Žilinku za prehnanú. Nesúhlasím, no nečudujem sa, nakoľko práve u Richarda Sulíka loboval za podporu pána Žilinku podnikateľ Gučík,“ reagovala. „Zvolenie Maroša Žilinku do funkcie generálneho prokurátora pokladám za najväčší omyl koaličných partnerov,“ doplnila Remišová.
Disciplinárne stíhanie generálneho prokurátora nie je také jednoduché. „Podať návrh na disciplinárne stíhanie generálneho prokurátora môže podľa zákona iba trojpätinová väčšina Národnej rady, teda 90 poslancov, alebo prezidentka Zuzana Čaputová,“ pripomenula nezisková organizácia Via Iuris.
Prezidentka Čaputová síce označila Žilinkovu cestu do Ruska za nevhodnú, o podaní disciplinárneho návrhu však podľa vlastných slov neuvažuje. „Nateraz tento krok nepovažujem za dostatočný na podanie disciplinárneho návrhu,“ informovala prezidentka.
Zákonné dôvody na disciplinárne stíhanie sú rôzne. Patrí medzi nich neplnenie a porušovanie pracovných povinností, oprávnené pochybnosti o jeho nestrannosti či správanie, ktoré znižuje vážnosť prokuratúry. Vládna koalícia ale v podstate nemá šancu získať 90 poslancov, ktorí by takýto návrh podali.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.