Názor Petra Weissa (Pravda)
Pozorujúc dianie okolo Dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA (DCA) som si spomenul na výsledky medzinárodného výskumu Transatlantické trendy z roku 2004, píše bývalý politik a diplomat Peter Weiss v článku Rozpad zahraničnopolitického konsenzu, ktorý uverejnil denník Pravda.
Až 72 percent Slovákov vtedy nesúhlasilo s prístupom prezidenta G. W. Busha k medzinárodnej politike. Iba 22 percent bolo za. Priemer v ostatných zúčastnených štátoch EÚ bol 76 : 21 percentám. Preto po nezvolení Johna Kerryho za prezidenta zavládlo v EÚ veľké sklamanie, konštatuje Peter Weiss. Kvalifikovať to ako „primitívny antiamerikanizmus“, či už domáci, francúzsky, alebo nemecký, bolo smiešne.
Podľa výskumu je na Slovensku viac ako inde vyvinutý „protiveľmocenský reflex“. Až 57 percent respondentov si myslelo, že „žiadna krajina by nemala byť veľmocou.“ A 68 percent záporne odpovedalo na otázku „Do akej miery je žiaduce, aby USA uplatňovali svoje silné postavenie v medzinárodných záležitostiach?“ Opačný názor malo 21 percent.
Peter Weiss pripomína, že výskum Globsecu z roku 2021 ukázal, že na Slovensku chce byť súčasťou Západu 29 percent opýtaných, k Východu sa prikláňa 11 percent ľudí. Zvyšok preferuje zostať geopoliticky uprostred. Teda nič nové vo verejnej mienke, čo by bolo možné pripisovať opozícii.
Podľa prieskumu Globsecu z roku 2019 až 41 percent slovenských respondentov vnímalo USA ako hrozbu, Rusko iba 26 percent. Výskum z roku 2020 ukázal, že až 53 percent respondentov pokladalo USA za hrozbu a len 26 percent Rusko. Z 10 zapojených krajín bol protiamerický sentiment najsilnejší práve na Slovensku.
Ak je cieľom vzťah Slovákov k USA zlepšiť, a nie zhoršiť, minimálne však nepokaziť, píše ďalej Peter Weiss, v takejto verejnomienkovej situácii bolo treba pri príprave a prezentácii významnej a senzitívnej dohody postupovať premyslene, s citom a taktom. Nie lámať veci cez koleno.
Zodpovední politici sa nemôžu urážať, že väčšina spoločnosti nevníma amerických spojencov a DCA tak ako experti Globsecu alebo komentátori liberálnych médií.
Namiesto nálepkovania z antiamerikanizmu mala byť príprava dohody sprevádzaná opakovanými konzultáciami v parlamente, zdôrazňuje Peter Weiss. Pred predložením do vlády však neprešla dôkladnou diskusiou v zahraničnom a branno-bezpečnostnom výbore.
Schváliť dohodu predkladanú vládou s historicky najnižšou dôveryhodnosťou a v situácii, keď ju kritická masa občanov, právnických a politických elít bude pokladať za protiústavnú, je cesta k ďalšiemu dlhodobému poškodzovaniu našich vzťahov s USA.
Súčasná vláda dala najavo ignorovanie verejnej mienky aj tým, že medzirezortné pripomienkové konanie spustila tesne pred Vianocami s ukončením 4. januára, keď majú ľudia iné starosti ako politické diskusie.
Ako ďalej poukazuje Peter Weiss, zaobchádzanie s vážnymi pripomienkami štátnych orgánov a verejnosti, ktoré z konania vzišli, bolo sprevádzané často až nedôstojným spochybňovaním odbornosti a vecnej príslušnosti ich predkladateľov a politickým nálepkovaním nositeľov námietok proti textu DCA.
Skutočne relevantné verejné diskusie medzi zástupcami vlády a opozície sa uskutočnili až po schválení DCA vládou bez akceptovania pripomienok, aj tých, ktoré namietali jej rozpor s ústavou.
Peter Weiss predpokladá, že DCA bude dlhodobým predmetom vnútropolitického zápasu a témou prezidentských i parlamentných volieb. Zo strany vládnych politikov absentuje uvedomenie si možnosti, že môžeme mať aj americkú administratívu, ktorá bude mať záujmy v rozpore s našimi a využívať slovenské územie na svoje ciele.
Jej predkladatelia idealisticky alebo naivne veria, že naše záujmy budú vždy identické s americkými. To všetko sú dôvody, aby prezidentka dala DCA preskúmať Ústavnom súdom, dodáva na záver Peter Weiss.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.