Zatiaľ čo naši susedia prijali rázne opatrenia, naša vláda sa len prizerá! Dokedy to ešte Slováci vydržia? Musia sa vyrovnať s rekordným zdražovaním prakticky všetkého a naša vláda nerobí nič, aby pomohla. Mnohí ľudia sú pritom už v zúfalej situácii!
Pokračujúci rast cien potvrdili aj januárové nákupy. Obchodníci prepisujú cenovky, ktoré sa roky nemenili. Drahšie sú už aj základné tovary ako rožky, chlieb, maslo či mlieko. "Platíme v obchodoch viac najmä za oleje, chlieb, mlieko, syry a mäso,“ pre denník Plus1Deň potvrdila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.
„Zdraželi ceny v reštauráciách a hoteloch a to o 13,2 %. V prípade dopravy bol zaznamenaný medziročný nárast cien o 13,0 % a to pod vplyvom nárastu cien pohonných látok o štvrtinu. Slováci si medziročne priplácajú aj za alkoholické nápoje a tabak a to 7,8 %. Nasledujú ceny v oblasti pošty a spoje s nárastom o 6,4 %,“ dodala analytička.
Obchodníci tvrdia, že nemajú inú možnosť, ako zdražovať. „Nielen na Slovensku, ale v celej Európe je tlak na zvyšovanie nákupných cien takmer pri všetkých druhoch potravín," reagoval Martin Krajčovič, šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie reťazce ako Billa, Kaufland, Lidl, Tesco či Metro.
Na Slovensku však cena potravín podľa neho rastie pomalšie, ako je priemerná inflácia, je to najmä pre absorpčnú schopnosť obchodníkov, ktorí dokážu tieto nárasty rozplynúť vo vlastnej sieti.
Slováci ako dôchodkyňa Marta z Banskej Štiavnice však už jednoducho nevládzu platiť. „Všetko sa stále len zvyšuje, ceny všetkého, platy a dôchodky však nie. Neviem, kam sa dostaneme takýmto štýlom, som z toho rozčarovaná. Aj ceny potravín sú hrozné, človek už musí šetriť asi na všetkom. Na zvyšovanie cien energií som nastavená, veď o tom rozprávali už asi pol roka, ale pripraviť sa na to nedá. Čo s takýmito dôchodkami,“ posťažovala sa.
Okolité štáty pritom už prijali opatrenia, aby pomohli svojim obyvateľom zmierniť dosahy zdražovania. Od 1. februára začne v Poľsku na pol roka platiť nulová DPH na potraviny a DPH na benzín a naftu klesne z 23 % na 8 %.
Výsledkom je, že kým cena benzínu na Slovensku bude 1,46 eura, Poliaci ho budú tankovať za 1,10 eura. Motoristi tak na 50-litrovej nádrži ušetria až 18 eur.
K ráznemu kroku pristúpilo aj Maďarsko. Od februára budú v obchodoch regulované ceny šiestich druhov potravín - kryštálový cukor, pšeničná múka, slnečnicový olej, bravčové stehno, kuracie prsia a plnotučné kravské mlieko.
Analytik INESS Martin Vlachynský hodnotí, že dobrým nástrojom na spomalenie inflácie je znižovanie DPH, ako to urobili Poliaci. V tom prípade sa však vláda musí zdržať sociálnych balíčkov a iných darčekov pre voličov.
Naopak, prikázať maximálne ceny, ako to urobil Orbán v Maďarsku, je podľa neho čistou katastrofou. „Regulácia cien v konkurenčnom prostredí je jeden z najhorších krokov, aké môže vláda v takejto situácii spraviť," upozorňuje.
Podľa Vlachynského je to ako liečiť maláriu tým, že zahodíme teplomer. "Regulácia cien vždy vyvoláva poruchy na trhu v podobe nedostatku niektorých tovarov a vytváraniu skrytých strát v systéme. Regulácia spotrebiteľských cien signalizovala začiatok mnohých ekonomických tragédií, naposledy vo Venezuele,“ vysvetlil Vlachynský.
Reťazce tvrdia, že by znížili ceny, ak by vláda znížila DPH na potraviny, ktorá je u nás najvyššia v rámci krajín V4 a jedna z najvyšších v EÚ.
Denník Plus1Deň zisťoval, či a ako pomôže ľuďom s platením účtov Hegerov kabinet. Tlačový odbor Úradu vlády však na otázky od piatka nereagoval.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.