Nič nie je ešte isté! Vo veci obrannej dohody s USA totiž Korčok s Naďom nemajú istú ani podporu všetkých poslancov koaličných strán. Na vážkach sú niektorý zástupcovia OĽaNO a neistý je aj postoj hnutia Sme rodina. Zaváži tlak verejnosti?
Ministri zahraničných vecí a obrany Ivan Korčok (za SaS) a Jaroslav Naď (OĽaNO) nemajú istú podporu ani všetkých poslancov z najsilnejšieho klubu OĽaNO. Minimálne traja verejne povedali, že v tejto chvíli sú skôr proti dohode, ktorú minulý týždeň schválila vláda, píše Denník N.
„Najlepšie by bolo, keby sme tu nemali žiadnych cudzích vojakov, len slovenských,“ hovorí napríklad poslanec Peter Liba. „Momentálne sa prikláňam skôr k názoru, že dohodu tohto typu Slovensko nepotrebuje,“ dodal k tomu poslanec Milan Kuriak.
Podobný názor má aj poslanec Erik Ňarjaš, ktorý je v parlamente členom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. „Zatiaľ mám podobný názor, ale rokujem ešte s ministrom obrany, ktorý mi má vysvetliť pár nejasností. Až na základe toho sa definitívne rozhodnem,“ hovorí Ňarjaš.
Čiastkové výhrady k obrannej dohode má napríklad aj poslankyňa Anna Záborská, ktorá s ďalšími štyrmi poslancami zastupuje v OĽaNO Kresťanskú úniu. „Počas svojho pôsobenia v Európskom parlamente som mohla sledovať, ako sa tento typ zmlúv tvorí. Nie vždy sa podarí dohodnúť taký text, pri ktorom človek súhlasí úplne so všetkým,” dodala.
Prvé parlamentné hlasovanie, ktoré sa týka obrannej dohody, by malo prebehnúť už v utorok. Pôjde o mimoriadnu schôdzu k vyhláseniu referenda, ktorú inicioval opozičný Smer.
No vláda má v pláne predložiť obrannú dohodu do parlamentu tak, aby sa o nej hlasovalo na marcovej schôdzi. Situáciu by však mohla zamiešať prezidentka Zuzana Čaputová, ak by sa rozhodla dohodu predložiť Ústavnému súdu na posúdenie.
Postoj prezidentky je v celom procese zásadný. V prvej fáze by to mala byť ona, kto splnomocní niektorého z členov vlády, aby dohodu v USA podpísal. Následne by ju mala podpísať aj ona sama – na záver ratifikačného procesu, keď prejde parlamentom.
O čo menej hlasov na podporu dohody bude v samotnom klube OĽaNO, o to dôležitejší bude postoj hnutia Sme rodina.
Predseda Boris Kollár uviedol, že aj oni si chcú najprv v klube vypočuť Korčoka s Naďom. Jeho podmienkou je, aby akúkoľvek prítomnosť zahraničných vojsk na Slovensku – aj po prípadnom prijatí dohody – schvaľovali poslanci.
„Aj keď sa táto zmluva podpíše, príchod akéhokoľvek vojaka na Slovensko by musel byť ratifikovaný v parlamente. Pokiaľ to bude takto napísané v tej zmluve, tak nemáme problém,“ povedal Kollár.
Žiada aj to, aby bolo jednoznačne dané, že akákoľvek jadrová zbraň môže byť presunutá na Slovensko len so súhlasom parlamentu.
„Ak budeme mať tieto odpovede a budeme to mať isté, budeme jednotní. Pokiaľ to bude nejaké vágne, môže sa stať opak,“ povedal Kollár. Predseda Sme rodina však zároveň pripustil, že traja až štyria poslanci z jeho klubu sa môžu hlasovania zdržať.
Minister obrany Naď ešte donedávna počítal s tým, že s politickou podporou nebude problém. Uchádzať sa chcel aj o podporu niekoľkých opozičných poslancov.
To však bolo ešte v čase, keď obranná dohoda zaujímala len úzky okruh ľudí. Začiatkom januára sa veci riadne skomplikovali. Proti dohode sa postavil generálny prokurátor Maroš Žilinka a následne sa z nej stala celospoločenská téma.
Strana Hlas-SD sa v reakcii na Žilinku vyjadrila, že dohodu nemôže podporiť. „Čudujem sa ministrovi Naďovi, že používa lož ako pracovnú metódu, a tým sa snaží prekryť amaterizmus pri rokovaniach s americkou stranou, ktorého výsledkom je nevýhodná zmluva pre Slovensko,“ napísal bývalý veľvyslanec v USA Peter Kmec, ktorý dnes sedí v parlamente za Hlas-SD.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.