„Vláda variantu Delta sa končí a Omikron je ako evolučná vymoženosť,“ – povedal biochemik Zdeněk Hostomský v relácii K veci na CNN Prima NEWS. Používanie rúšok v školách považuje za hriech, pretože to zamedzuje prístupu kyslíka do mozgu, čo môže viesť k zníženiu IQ.
„Keď sa pozriete na počet nakazených, je to hrozivé. Oveľa významnejšie je však sledovať počet hospitalizovaných a vážne chorých. Ich počet je teraz nižší než v minulosti,“ – hovorí biochemik. Podľa vlastných slov je optimista a verí, že Delta sa nástupom Omikronu blíži ku svojmu koncu.
Ako ďalej uviedol Zdeněk Hostomský, keď sa pozrieme na predchádzajúce epidémie, majú určitú dynamiku. Vírusy alebo patogény vo všeobecnosti majú tendenciu byť nové a „rúbu“ okolo seba. Veľa ľudí sa stane obeťou a zomrie. „Ale to je presne to, čo patogén nechce. Jeho cieľom je čo najviac sa rozšíriť a vyskúšať, čo vlastne funguje. Vírus nás nechce vyhubiť, chce sa šíriť," - vysvetlil biochemik.
„Omikron mi pripadá ako evolučná vymoženosť. Je tri- až štyrikrát nákazlivejší ako Delta, ale nespôsobuje také veľké škody. Presne to vieme z analýz predchádzajúcich infekcií. Vírus sa šíri, ale v ideálnom prípade už nie je viditeľný," - vysvetľuje ďalej Zdeněk Hostomský. „Predpokladám, že možno v polovici februára sa počet aktívne infikovaných ľudí zníži. Dovtedy sa toho veľa nestane. To je moja predpoveď. Samozrejme, nemôžem nič zaručiť," – dodáva biochemik.
Zdeněk Hostomský tiež v súvislosti s Omikronom upozorňuje, že nemožno nútiť, ani plánovať podávanie tej istej vakcíny, ktorá stráca účinnosť, štvrtý-, piaty- či šiestykrát.
Biochemik hovoril aj o rúška a respirátoroch na školách. „Pre deti je to absolútny hriech. Rúška im bránia v prísune kyslíka. Ich mladý mozog sa musí vyvíjať. Existujú vedecké údaje, ktoré ukazujú, že nedostatočné okysličovanie mladého vyvíjajúceho sa mozgu niekedy vedie k poklesu IQ až o 20 percent," - zdôraznil Hostomský.
„Vedome tu vychováme generáciu detí, ktoré nebudú schopné odčítať učiteľovi z úst vyslovené slová, pretože ich má prekryté rúškom. Utrpia tým sociálne kontakty detí,“ – dodáva biochemik.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.