V uplynulých dňoch ubehla storočnica od slávnostného odhalenia pamätníka Milana Rastislava Štefánika v jeho rodnom kraji, na Myjave.
Myšlienka sa zrodila v hlavách funkcionárov TJ Sokol v Myjave MUDr. Jána Slabeja a JUDr. Jaroslava Dvořáka. Dr. Dvořák napísal brožúrku "Na poslednej ceste generála" Tá sa predávala už na Štefánikovom pohrebe. Na ten čas sa vyzbieral veľmi slušný výťažok 2 500 korún. Zbierka bola uverejnená v tlači, myjavskí rodáci z USA poslali na účel pamätníka takmer 38 tisíc korún a obecná rada Myjavy vyčlenila 10 tisíc.
Jeho starí rodičia pochádzali z Myjavy, mama sa mu narodila v Turej Lúke (dnes časť Myjavy, pozn. red.) a otec, ako evanjelický kňaz, tu bol kaplánom. Istý čas tu pôsobili aj jeho súrodenci. Brat Igor ako evanjelický farár, Ladislav ako notár a sestra Elena sa na Myjave vydala za bankového účtovníka.
"Pamätník slúži viac živým, ako mŕtvym. Mŕtvemu už neposlúži, ale pre živých je pripomienkou významnej osobnosti a diela, ktoré pre národ vykonal. Aby nezabúdali a pokračovali v začatej práci, v zmysle životného hesla samotného Štefánika: Veriť – milovať – pracovať," hovorí pre aktuality.sk Mgr. Lenka Mlčúchová, kurátorka zbierok SNM – Múzea Slovenských národných rád.
Ešte v roku 1919 Dr. Dvořák oslovil českého architekta Čeňka Vořecha s tým, aby urobil architektonický návrh pamätníka. Rozpočet naň bol pôvodne 60 000 korún, ale celkové reálne náklady sa vyšplhali až do výšky 130 000. Architekt Vořech spolupracoval so sochárom Rudolfom Březom. Zvláštnosťou tohto monumentu postavenom v kubistickom slohu je to, že je to jediný pamätník na slovensku, ktorý sa zachoval v pôvodnom stave a na pôvodnom mieste "prežil" všetky režimy.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.