Nie príliš fantastická štvorka! Slovensko a Česko vzhliadajú k liberálnym demokraciám, Maďarsko a Poľsko idú opačným smerom. O vyšegrádskej aliancii strednej Európy to uviedol uznávaný spravodajský portál Politico.
Vyšehradská skupina Poľska, Maďarska, Slovenska a Českej republiky je známa ako V4, ale mení sa skôr na V 2+2, píše portál. Je to kvôli rastúcej divergencii medzi Poľskom a Maďarskom – rýchlo klesajúcim vo väčšine ukazovateľov toho, čo robí liberálnu demokraciu – a Slovenskom a Českou republikou, pričom obe krajiny zaznamenali nedávne vládne zmeny, ktoré ich vrátili späť do hlavného prúdu EÚ.
Na rozkol upozornil tento týždeň český minister pre záležitosti EÚ Mikuláš Bek. „Maďarsko a Poľsko sú dnes vo vážnom spore so zvyškom EÚ, zatiaľ čo Česká republika a Slovensko nehrajú na rovnaké noty,“ povedal pre české Hospodářské noviny nový minister.
Nejde o to, že štvorica ruší Vyšehrad, ktorý vznikol v roku 1991, keď sa krajiny vymanili z komunizmu a usilovali sa o vstup do NATO a EÚ. Ide len o to, že sú na odlišných trajektóriách.
Stále majú spoločnú reč v mnohých otázkach. Ale teraz je toho tiež veľa, čo nás rozdeľuje – od politiky voči Rusku a Číne až po viazanie vyplácania fondov EÚ na princípy právneho štátu.
„Medzi krajinami sú čoraz väčšie politické a kultúrne rozdiely,“ povedal Eugeniusz Smolar, člen predstavenstva varšavského Centra pre medzinárodné vzťahy. "Existujú spoločné priestory, ale každá romantika je dávno preč."
Hlavným dôvodom je zmena tónu oproti Bratislave a Prahe. Slovenský premiér Eduard Heger prevzal moc minulý rok, čím zabetónoval rozchod s populistickými vládami nedávnej minulosti. Slovensko tak zostalo vo Vyšehrade tak trochu samotárom, kým sa koncom minulého roka neujal funkcie český premiér Petr Fiala, ktorý sľuboval posun na Západ.
https://www.hlavnydennik.sk/2022/01/13/sankcie-proti-putinovi
„Pre mňa osobne bolo veľkým povzbudením vidieť výsledky českých parlamentných volieb,“ povedal pre Politico slovenský minister životného prostredia Ján Budaj. "Teraz sa šanca zmenila na dvoch proti dvom."
„Slovensko a teraz Česi sú inde v porovnaní s Maďarskom a Poľskom, pokiaľ ide o právny štát – obe administratívy majú veľmi silný záujem EÚ posilniť, nie podkopať,“ povedal jeden zo slovenských predstaviteľov.
"Konečne Česi hovoria, o čom mlčali počas rokov bývalého premiéra Andreja Babiša," povedal predstaviteľ s tým, že "ako to dopadne vo Vyšehradskej štvorke, sa ešte uvidí."
Pre Varšavu aj Budapešť poslúžila vyšehradská spolupráca ako dôležitý diplomatický nástroj v čase, keď sú obe hlavné mestá čoraz viac izolované. Lídri zo štyroch krajín sa často spoločne zúčastňujú stretnutí na vysokej úrovni a využívajú visegrádsky formát na to, aby sa pokúsili uplatniť väčší vplyv v diskusiách o politike EÚ, ako by mali sami.
Maďarský premiér Viktor Orbán uznal rozdiely v rámci aliancie, ale bagatelizoval myšlienku, že existuje konflikt.
„Zo štyroch krajín Vyšehradskej štvorky tri nie sú členmi eurozóny, jedna áno,“ povedal maďarský líder na decembrovej tlačovej konferencii . "A preto je slovenská situácia, jej vzťah s Bruselom, vzťah s Nemcami, vzťah s Radou ministrov financií, úplne iný ako ten náš."
„Sme suverénnejší,“ povedal s tým, že Slovensko má iný „manévrovací priestor“. Táto dynamika je podľa Orbána „zabudovaná“ do vyšehradského systému a predstavuje skôr „trenie“ než konflikt.
https://www.hlavnydennik.sk/2022/01/12/rokovania-rusko-nato-nedohodli-sa
Maďarsko má „veľmi vynikajúce vzťahy s Putinom a Ruskom,“ povedal český europoslanec Tomáš Zdechovský s tým, že Česká republika a Poľsko „čelia ruskej propagande, ruským akciám v našich krajinách“ a „potrebujú oveľa viac spolupracovať“.
Orbán si odcudzil novú českú vládu aj vďaka svojej snahe podporiť svojho regionálneho spojenca tým, že sa pridal k Babišovi na kampaň pred jesennými českými voľbami, čo Zdechovský označil za „obrovskú chybu“. Maďarský líder bude „teraz oveľa izolovanejší“ v rámci Vyšehradskej štvorky, povedal.
Poslanec, ktorý je členom stredopravej koaličnej strany KDU-ČSL, uviedol, že nová česká vláda bude uprednostňovať vzťahy so Slovenskom a Poľskom a viac ako predchádzajúca vláda sa zameria na dialóg s Rakúskom a Nemeckom.
Teraz je to Praha, ktorá dúfa v zmenu vlády v Budapešti a vo Varšave. Orbán čelí v parlamentných voľbách koncom tohto roka tvrdej volebnej výzve, zatiaľ čo poľskej strane Právo a spravodlivosť sa pred budúcoročnými plánovanými voľbami v prieskumoch verejnej mienky kazia.
„Zmysluplnosť spolupráce na úrovni celej V4 je oslabená. To sa však môže zmeniť po voľbách v oboch krajinách, v prípade Maďarska možno už tento rok,“ povedal Bek.
„Niektoré krajiny to už niekoľko rokov vnímajú ako V2 plus V2,“ povedal jeden z českých predstaviteľov a dodal, že teraz „stojíme v zásade na opačných extrémoch“ a „keďže je Babiš preč, úplne to zmenilo situáciu“.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.