Nezhodnú sa! Minister zdravotníctva potvrdil, že povinné očkovanie nebude. Otázna by totiž bola jeho podpora medzi stranami v parlamente a aj vo vládnej koalícii, informuje spravodajská televízia TA3.
Niektoré strany povinné očkovanie odmietajú úplne, časť by sa prihlásila za povinnú vakcináciu seniorov či niektorých profesií. Kto je za, a kto proti? Televízia dala dokopy doterajšie postoje strán.
Minister Vladimír Lengvarský v utorok v relácii Markízy uviedol, že rozhodnutie o povinnom očkovaní pred vlnou variantu omikron nebude. Mešká sa aj s analýzou o povinnom očkovaní, ktorá mala byť hotová 10. januára.
Proti povinnej vakcinácii sú nielen opozičné strany, ale otázka by mohla úplne rozdeliť aj už teraz rozhádaný koaličný štvorlístok.
Podľa rezidentky Zuzany Čaputovej je povinná vakcinácia krajným prístupom. No myslí si, že sa Slovensko nebude môcť tomuto kroku vyhnúť. Uviedla to v relácii V politike.
"Veľmi ma zaujíma spôsob, ako sa k povinnému očkovaniu dostaneme. Bude potrebná odborná a vecná debata, o ktorých skupinách vlastne hovoríme. Je to opatrenie, ktoré majú v Maďarsku, v Poľsku, v Rakúsku a v Česku je o tom vážna debata," dodala.
Premiér Eduard Heger je za povinné očkovanie. Najskôr by začal s povinným očkovaním vo veku nad 60 rokov. "Začnime so skupinou 60 plus, toto sú ľudia, ktorí napĺňajú nemocnice," uviedol pred Vianocami v TA3.
Naopak, líder hnutia OĽaNO Igor Matovič si nemyslí, že by povinné očkovanie bolo cestou. Obáva sa, že nakoniec by to bolo len o "rozdávaní pokút". No myslí si, že je to legitímna téma.
Nominant OĽaNO minister Lengvarský v decembri vyhlásil, že vzhľadom na epidemiologickú situáciu na Slovensku a rôzne nepravdivé informácie, ktoré sa šíria, musia o povinnom očkovaní uvažovať, hoci ešte pred rokom by na to ani nepomysleli.
Povinné očkovanie nechce, hoci ho odporúča, hnutie Sme rodina Borisa Kollára. Šéf parlamentu tvrdí, že očkovanie je jediná cesta k ochrane zdravia. Povinné očkovanie, ale nepodporí.
„Nikdy nebudem hlasovať za to, aby sme zaviedli povinné očkovanie,“ uviedol a dodal, že očkovanie by malo zostať dobrovoľné. "Nemali by sme národ rozoštvávať a deliť na jedných a druhých," myslí si Kollár.
Jednotný názor na povinnú vakcináciu nie je ani v strane SaS. Proti je šéf liberálov Richard Sulík. Pre denník Pravda uviedol, že povinné očkovanie je "príliš veľké obmedzenie osobnej slobody".
Argumentoval aj tým, že by to podnecovalo korupciu. Ako tretí dôvod, prečo je proti, uviedol, že opatrením by "do nepríčetnosti vytočili veľkú časť obyvateľstva".
Strana Za ľudí bude podľa predsedníčky Veroniky Remišovej presadzovať povinné očkovanie minimálne pre ľudí nad 60 rokov od začiatku roka.
"Tieto pravidlá, akékoľvek sú, či už je to Covid automat alebo lockdown, nie sú ani dlhodobé, ani udržateľné riešenia. Zaočkovanie čo najväčšej časti obyvateľstva je považované za riešenie pandémie na celom svete bez ohľadu na charakter spoločenského usporiadania," uviedla Remišová.
Opozičná mimoparlamentná strana Hlas-SD povinné očkovanie odmieta. Presadzovanie povinného očkovania proti ochoreniu Covid-19 môže podľa strany zvýšiť napätie v spoločnosti na extrémne nebezpečnú úroveň.
Líder strany Peter Pellegrini uviedol v novembri, že "ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami."
Predseda Smeru-SD Robert Fico v súvislosti s povinným očkovaním uviedol, že ide o "nechutný fašistický nápad". Zdôraznil, že strana urobí všetko preto, aby povinné očkovanie na Slovensko nikdy neprešlo.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.