Podľa najnovšej štúdie môže prirodzená reakcia organizmu na prechladnutie pomôcť v boji proti COVID-19. Vedci zistili, že T-bunky, ktoré telo produkuje na boj proti bežnému prechladnutiu, ktoré môže byť rovnako ako COVID-19 spôsobené koronavírusmi, môžu rozpoznať a napadnúť vírus, píše de.euronews.com.
T-bunky sú biele krvinky, ktoré tvoria dôležitú súčasť imunitného systému. „Zistili sme, že vysoký počet už existujúcich T-buniek, ktoré si telo vytvára pri infekcii inými koronavírusmi, napríklad pri bežnom prechladnutí, môže pomôcť pri ochrane pred infekciou COVID-19," - uviedla spoluautorka štúdie Dr. Rhia Kunduová z Imperial College London.
Výsledky nezávisle recenzovanej štúdie, ktorá bola uverejnená v odborných novinách Nature Communications, by podľa vedcov mohli byť kľúčom k vývoju novej generácie vakcín proti súčasným a budúcim variantom COVID-19.
Spoluautorka síce uviedla, že vysoký počet už existujúcich T-buniek by mohol znížiť riziko nákazy COVID-19, nikto by sa však nemal spoliehať na to, že ho prechladnutie ochráni pred covidovou infekciou - aj preto, že nie všetky prechladnutia sú spôsobené koronavírusmi.
„Chcem zdôrazniť, že by sme sa nemali spoliehať len na to. Najlepšou ochranou proti COVIDu-19 je kompletné očkovanie vrátane posilňovacej vakcíny," dodala Kunduová.
V rámci štúdie, ktorú v Spojenom kráľovstve uskutočnil Imperial's National Heart and Lung Institute, boli 52 účastníkom odobraté vzorky krvi po tom, ako sa doma dostali do kontaktu s COVIDom-19.
Analýza vzoriek ukázala, že 26 účastníkov, ktorí sa nakazili vírusom po expozícii, malo nižšie hladiny „skrížene reagujúcich" T-buniek ako 26 účastníkov, ktorí sa COVID-19 po expozícii nenakazili.
Dôvodom účinnosti skrížene reagujúcich T-buniek je spôsob, akým útočia na vírus, tvrdia vedci.
„Tieto T-lymfocyty poskytujú ochranu tým, že útočia na proteíny vo vnútri vírusu, a nie na proteín Spike na jeho povrchu," - povedal profesor Ajit Lalvani, hlavný autor štúdie.
V porovnaní s tým súčasné vakcíny COVID-19 podporujú imunitnú odpoveď zameranú na proteín Spike vírusu, čo je povrchová časť vírusu, ktorá interaguje s bunkami v našom tele.
Ako ukázal variant Omikron, mutácie v proteíne Spike môžu znížiť účinnosť súčasnej generácie vakcín COVID-19.
„Naproti tomu vnútorné proteíny, na ktoré sa zameriavajú nami identifikované ochranné T-bunky, mutujú oveľa menej. V dôsledku toho sú vysoko „konzervované“ medzi rôznymi variantmi SARS-CoV-2 (COVID-19) vrátane Omikronu," - povedal Lalvani.
„Nové vakcíny obsahujúce tieto zachované vnútorné proteíny by preto vyvolali rozsiahle ochranné reakcie T-buniek, ktoré by mali chrániť pred súčasnými a budúcimi variantmi SARS-CoV-2," - dodal.
Vedci uviedli, že ich štúdia je „zatiaľ najjasnejším dôkazom", že T-bunky produkované počas prechladnutia môžu pomôcť v boji proti COVID-19. Vzhľadom na malý počet účastníkov, z ktorých 88 percent tvorili Európania, však nemohli modelovať, či rovnaký účinok pocítia aj ľudia z iných demografických skupín.
Koncom augusta 2021 sa o podobné zistenia podelil berlínsky Inštitút zdravia Charité spolu s Inštitútom Maxa Plancka pre molekulárnu genetiku. V tlačovej správe sa uvádza, že existuje tzv. skrížená imunita prostredníctvom pamäťových imunitných buniek, ktoré rozpoznávajú patogén SARS-CoV-2.
V rámci štúdie boli vyhodnotené údaje od približne 800 ľudí, u ktorých sa pravidelne kontrolovalo, ako infekcia a prítomnosť T-buniek ovplyvnili ich imunitnú obranu.
Podľa berlínskych výskumníkov sa skrížená imunita s vekom znižuje, čo by mohlo vysvetľovať závažný priebeh ochorenia u starších ľudí, uzatvára de.euronews.com.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.