Komentár The Epoch Times
Omikron sa stal krátko po svojom objavení strašiakom. Medzitým je k dispozícii čoraz viac poznatkov. Môže byť tento variant dokonca začiatkom konca pandémie?
Koronavírus by sa mal stať „endemickým" - a to čo najskôr. „To znamená, že vírus by už nepredstavoval relevantnú hrozbu pre systém zdravotnej starostlivosti," - vysvetlil nedávno v novinách Welt am Sonntag Michael Weber, predseda Združenia nemocničných lekárov v Nemecku. Mohol by nový variant Omikron priniesť obrat k lepšiemu?
Tento variant bol v novembri hlásený z Južnej Afriky. Podľa nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI) má nezvyčajne vysoký počet mutácií v takzvanom proteíne Spike, ktorý je stavebným prvkom vírusu.
Niektoré mutácie sú relevantné, napríklad pokiaľ ide o prenosnosť, ktorá je obzvlášť vysoká v prípade Omikronu. Odborníci zároveň predpokladajú, že tento variant spôsobuje miernejší priebeh ochorenia. Okrem toho štúdie ukazujú, že účinnosť vakcín je v prípade Omikronu oslabená.
Hoci je k dispozícii len niekoľko štúdií o Omikrone a situáciu v Nemecku možno len v obmedzenej miere porovnávať so situáciou v iných krajinách, čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, ktoré predpokladajú, že Omikron v strednodobom horizonte situáciu trochu uľahčí.
Omikron by mohol, ale to je zatiaľ len hypotéza, priblížiť endemickú situáciu. Vysoká prenosnosť by mohla viesť k tomu, že populácia ako celok dosiahne pomerne rýchlo vyššiu imunitu. V ideálnom prípade by mohol miernejší priebeh ochorenia odbremeniť zdravotný systém.
„Endemická situácia znamená, že tento vírus sa stáva vírusom ako mnohé iné," - povedal Drosten pre ZDF krátko pred prelomom roka. „Ako to mimochodom v minulosti urobili už štyri iné koronavírusy." Podľa neho je dobrá situácia, keď vírus už nespôsobuje ľuďom také ochorenia a uzatvára medzery v imunite populácie. Ak sa vírus počas roka výrazne nezmení, mali by sme mať „relatívne normálnu zimu" - ako v časoch silných chrípkových vĺn.
Podľa Hajo Zeeba z Leibnizovho inštitútu pre výskum prevencie a epidemiológiu v Brémach možno napríklad na základe údajov z Dánska, Južnej Kórey a Veľkej Británie klasifikovať Omikron ako približne 2,5- až 3,5-krát infekčnejší ako variant Delta.
Podľa štúdie z Dánska bol Omikron jednoznačne viac prenosný v domácnostiach, kde žili len dvakrát očkovaní, alebo len osoby s boostrom, povedal Zeeb. Táto štúdia však tiež ukázala, že u ľudí, ktorí dostali booster, bolo riziko prenosu najnižšie, zatiaľ čo u neočkovaných najvyššie.
Podľa Drostena sa počet infekcií v Nemecku zdvojnásobuje približne každé štyri dni. To by bolo podstatne pomalšie ako napríklad vo Veľkej Británii.
Ako nedávno uviedol vedúci Inštitútu pre virológiu Univerzitnej nemocnice v Düsseldorfe Jörg Timm na videokonferencii Science Media Center (SMC), prvé údaje naznačujú, že inkubačná doba, teda čas medzi infekciou a objavením sa prvých príznakov, by mohla byť pri Omikrone kratšia ako pri iných variantoch koronavírusu.
Bonnský virológ Hendrik Streeck nedávno uviedol, že v dôsledku skrátenia inkubačnej doby možno očakávať prudký nárast prípadov, čo by mohlo viesť k problémom v zdravotníctve, ale napríklad aj v tzv. kritickej infraštruktúre.
Podľa Jörga Timma sa pľúcne bunky na základe doterajších zistení nemôžu Omikronom infikovať tak dobre ako bunky v horných dýchacích cestách, teda v nose a hrdle. „Závažnosť ochorení sa „vďaka“ Omikronu znížila," - povedal Timm. Treba ale zohľadniť rizikové faktory každého jednotlivca.
Podľa údajov Imperial College je závažnosť ochorenia - meraná podielom infikovaných osôb, ktoré musia ísť do nemocnice - pri Omikrone o 20 až 45 percent nižšia v porovnaní s Deltou, spresnil Zeeb. V súvislosti s otázkou prechodu do endemity je zaujímavé aj to, že riziko hospitalizácie po predchádzajúcej infekcii, alebo po očkovaní je dokonca výrazne nižšie. To svedčí o znižovaní závažnosti prostredníctvom imunizácie, vysvetlil.
Andreas Schuppert z Inštitútu pre výpočtovú biomedicínu na Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen však na konferencii SMC jasne uviedol, že pri incidencii viac ako 1000 by sa do nemocníc mohol opäť dostať podobný počet pacientov s COVIDom ako v Delta vlne.
Ani relatívne mierny priebeh nemusí byť bez negatívnych stránok. „Mierny neznamená neškodný," - zdôraznil Clemens Wendtner, vedúci lekár infekčnej a tropickej medicíny na Klinike Schwabing v Mníchove. Stále nie sú k dispozícii žiadne poznatky o dlhodobých kvocientoch s Omikronom.
Podľa Schupperta je podiel ochorenia Omikoron nápadne vysoký aj u očkovaných. Dokonca aj pacienti s boostrom sú pravdepodobne chránení len na 76 až 82 percent. Pri Delte bola ochrana približne 95-percentná. Ochrana pred závažným priebehom ochorenia pri Omikrone je však vysoká pri očkovaní.
Je tiež pravdepodobné, že po infekcii Omikronom nie je človek chránený proti variantom ako Delta, povedal Drosten. To všetko navyše neznamená, že sa iné varianty nikdy nevrátia. Očakáva tiež nárast výskytu k nasledujúcej zime. „Vírus je stále v pohybe,“ – cituje na záver vedca The Epoch Times.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.