Košický samosprávny kraj chce v tomto roku investovať do cestovného ruchu. Do svojho rozpočtu tak zahrnul náklady na desať prístavov na Ružíne, Šírave, Palcmanskej Maši a Bukovci. Nie všetci sú však s podnikaním kraja stotožnení, píše Denník SME.
Podľa informácií SME by mali na Ružíne a Zemplínskej Šírave pribudnúť po dva prístavy a ďalšie na Palcmanskej Maši a Bukovci. Nemali by chýbať požičovne člnov, kajakov, ale ani sociálne zázemie. „Krajské prístavy budú slúžiť ako body záujmu na požičanie a vrátenie kajaku spolu s ďalšími službami základnej infraštruktúry (sociálne zázemie, atď.),“ ozrejmovala dôvodová správa krajským poslancom: „Samotný produkt cestovného ruchu v podobe požičania si kajaku bude prepojený s ďalšími atrakciami v okolí, čím plánuje Košický samosprávny kraj spojiť aktuálnu ponuku jestvujúcich služieb a bodov záujmu a doplniť ich o novú atrakciu, ktorú budú môcť využiť domáci aj zahraniční návštevníci.“
Trnkov plán však na zastupiteľstve narazil na kritiku poslancov. Aj pre tento projekt totiž župa ide založiť Správu infraštruktúry cestovného ruchu, spol. s r. o. (SICR), ktorú muselo odobriť zastupiteľstvo. Kraj ju chce založiť, pretože kúpil Turzovské a Sobranecké kúpele. Poslancom prekáža neurčitosť činnosti SICR a nedostatok informácií bez biznisplánu. „Keď chcem založiť nejakú spoločnosť, musím mať jasný plán, čo budem v tej spoločnosti robiť. A tu mi akýkoľvek biznisplán chýba. Keby som išiel zakladať firmu a potreboval by som peniaze z banky, musím predložiť plány, no tu nič také nepotrebujeme,“ kritizuje poslanec Ladislav Rovinský (nezávislý).
„Pýtal som sa, či už máme koncepciu rozvoja kúpeľníctva v kraji, a dostal som odpoveď, ktorá by mohla byť uverejnená v hociktorom humoristickom časopise: Koncepciu nemáme, lebo sme ešte nemali žiadne kúpeľné zariadenie. Čiže my prv nakúpime a potom budeme robiť koncepciu. Najskôr založíme podnik a potom preňho budeme hľadať nejakú náplň.“ Upozorňuje poslanec a dodáva, že podnik musí mať aj financie na prevádzku, zaplatenie zamestnancov: „Už sme ich založili neúrekom, ľudia sa nás budú pýtať, čo tam robíme. Vytvárame miesta len na to, aby sme požičiavali bicykle a kajaky, toto nepotrebujeme." Podľa Trnku boli však všetky otázky zodpovedané.
Poslanec Milan Potocký (OĽaNO) sa tiež vyjadril veľmi kriticky: „Pripadá mi to ako predvolebný populistický krok, pretože zámer robiť na Zemplínskej šírave krajský prístav je síce pekný, ale za posledné štyri roky ste sa jej vy, ani úrad Košického samosprávneho kraja napriek intervencii viacerých poslancov absolútne nevenovali. Do jej rozvoja nešlo za celé obdobie ani euro a teraz prichádzate s niečím, čo je síce milé, ale nemá to hlavu ani pätu.“
Jaroslav Polaček, ktorý je tiež krajským poslancom. Pripomenul, že keď kraj kupoval kúpele, jeho otázky, ako sa o ne kraj bude starať, neboli zodpovedané. Podľa neho nie je úlohou samosprávnych krajov podnikať v oblastiach, ktoré sú dobre zastúpiteľné komerčnými podnikateľmi. „Máme cestovný ruch podporovať, ale nevidím dôvod, aby sme v ňom podnikali spôsobom člnky a neviem čo. Je nezodpovedné, aby sme riešili ďalší podnik, jeho účtovníctvo, ekonomiku, zamestnávali ľudí, ktorí nebudú vo výkone, ale budú podávať servis. Poďme tie úlohy robiť, no nie v novej firme, ale v organizáciách, ktoré máme.“ Podľa Polačeka návrh nedáva zmysel a stojí zbytočné peniaze.
Zdá sa, že Rastislav Trnka má po predražených teplomeroch pred voľbami do krajských samospráv ďalší problém. Len čas ukáže, či sú jeho rozhodnutia o podnikaní KSK v cestovnom ruchu správne.
Chcete nám pomôcť?
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.