Komentár Christiny Berlinghofovej (GMX)
Pri mnohých infekciách je možná dvojitá alebo koinfekcia a zvyčajne sa priebeh ochorenia zintenzívni, ak je osoba infikovaná dvoma patogénmi.
Flurona je zloženina anglického slova pre chrípku "flu" a slova "corona" a označuje lekársky prípad, keď je osoba infikovaná vírusmi chrípky a Sars-CoV-2 súčasne. Ide o tzv. koinfekciu, teda infekciu minimálne dvoma rôznymi patogénmi.
Prvý oficiálne potvrdený prípad z Izraela teraz ukazuje, že táto dvojinfekcia je možná. U neočkovanej tehotnej ženy boli zistené patogény chrípky, aj COVIDu-19. Podľa nemocnice Beilinson v Petah Tikve mala žena mierne príznaky. Vzhľadom na nárast hlásených prípadov chrípky v Izraeli sa však zdravotnícki pracovníci domnievajú, že v súčasnosti je viac ľudí nevedomky nakazených oboma vírusmi, a skúmajú, či v prípade dvojitej infekcie hrozí závažný priebeh ochorenia.
Prípady dvojitej infekcie sa zaznamenali aj v Španielsku, USA a Brazílii.
Štúdie z USA už poukázali na dvojitú infekciu chrípkou a koronavírusom na jar 2020. V tom čase boli pacienti so Sars-CoV-2 v nemocnici súčasne testovaní na iné respiračné patogény. U malého počtu ľudí boli okrem infekcie COVID-om zistené aj iné patogény a v jednom prípade aj chrípková infekcia: zo 116 pozitívnych vzoriek Sars-CoV-2 obsahovalo 24 vzoriek aspoň jeden ďalší respiračný patogén, z ktorých jedna bola pozitívna aj na chrípku.
Zatiaľ nie je možné presne povedať, ako Flurona ovplyvňuje zdravie, pretože v súčasnosti je známych príliš málo preukázaných prípadov. Podľa Bernda Salzbergera, predsedu Nemeckej spoločnosti pre infektológiu, je dvojitá infekcia pravdepodobne o niečo horšia ako infekcia len jedným patogénom.
Dvojitá infekcia chrípkou a korónou je podľa neho zriedkavá, pretože oba vírusy sa zriedkavo vyskytujú súčasne. Ako dodal, vďaka noseniu rúšok prešli dve zimy takmer bez chrípky. Takéto prípady sa však v zásade museli niekedy vyskytnúť, pretože dvojitá infekcia „nie je ničím výnimočným".
Obe infekcie však môžu viesť k závažnému alebo dokonca smrteľnému priebehu ochorenia, najmä u neočkovaných osôb a rizikových skupín, aj keď je prítomný len jeden z týchto dvoch vírusov.
Skupiny ľudí, u ktorých je zvýšené riziko ťažkého priebehu COVIDu, aj chrípky, sú veľmi podobné: predovšetkým sú to ľudia starší ako 60 rokov a ľudia so základnými ochoreniami. Príznaky sú tiež podobné. Často sú porovnateľné s prechladnutím alebo chrípkou, a preto sa často ako také nerozpoznávajú, alebo sa rozpoznávajú až neskoro. Presná diagnóza je zvyčajne možná len prostredníctvom vhodných testovacích postupov.
Koinfekcie rôznymi vírusmi, hubami a baktériami sú v zásade možné a vyskytujú sa zriedkavo až často, v závislosti od regiónu a aktuálneho priebehu infekcie. Ak je telo infikované dvoma patogénmi súčasne, môže to byť veľmi stresujúce a pre imunitný systém to predstavuje veľkú výzvu. V závislosti od spôsobu prenosu a patogénu môže ku koinfekcii dôjsť náhodne, alebo ju môže podporiť už existujúca infekcia.
Vedci z Inštitútu imunológie Univerzitného medicínskeho centra vo Freiburgu na zvieracom modeli zistili, že imunitná odpoveď namierená proti vírusu je potlačená bakteriálnou infekciou, ktorá prebieha v rovnakom čase, teda obrana proti vírusu je znemožnená.
Profesor Sven Hammerschmidt, vedúci projektu KoInfekt na univerzite v Greifswalde, tvrdí, že najmä infekcia chrípkovými vírusmi, pri ktorej sa súčasne vyskytuje bakteriálna infekcia, môže byť nebezpečná pre zdravie: „Pri väčšine infekcií sa v našom tele šíri len jeden patogén, ktorý spôsobuje ochorenie. V dobrej tretine prípadov však ide o infekciu dvoma rôznymi patogénmi, väčšinou vírusmi a baktériami. To znamená vysokú záťaž pre ľudský organizmus.. V určitom momente však môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je napríklad zápal pľúc."
Konfekcie sú známe aj pri iných vírusoch, napríklad u ľudí postihnutých infekciou HIV. Vzhľadom na podobné spôsoby prenosu sa tu môže vyskytnúť aj súčasná infekcia vírusmi hepatitídy, potom by sa hovorilo napríklad o koinfekcii hepatitídy C. Ochorenie pečene vyvolané vírusmi sa potom môže zintenzívniť a urýchliť. Dvojinfekcie sa vyskytujú aj pri malárii a tuberkulóze, dodáva Christina Berlinghofová v komentári na portáli gmx.net.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.