Prvé výročie smrti generála Milana Lučanského († 51) opäť otvorilo tému väzby. Politici ju uzavreli novelou ešte v lete. Kolúzna väzba sa skráti zo siedmich mesiacov na päť. To však podľa odborníkov nestačí. S predstavou riešenia prišiel aj sudca krajského súdu Peter Šamko.
Názor ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, bývalého vyšetrovateľa a trestného advokáta Petra Vačka, na informácie, ktoré vyplynuli z listu JUDr. Petra Šamka, ale aj skúsenosť advokáta Martina Ribára, ktorý strávil v kolúznej väzbe takmer 20 mesiacov zisťoval denník 1.pluska.sk.
JUDr. Šamko v článku pre právnelisty.sk tvrdíl, že ide o vyšetrovaciu metódu, ktorá slúži na „výrobu“ kajúcnikov, teda na to, aby sa z popierajúcich (spupných) obvinených stali pokorní (skrotení) kajúcnici schopní posúvať obvinenia aj na ďalšie osoby. Jednou z doposiaľ využívaných efektívnych metód ako „dotlačiť“ obvineného k „dobrovolnému“ priznaniu a aj k prípadnému udávaniu iných osôb je podľa Šamka metóda „preparácie“ obvineného (vo význame postupného pripravenia, spracovania obvineného, aby vypovedal želateľným spôsobom), ktorá bola dobre známa už v minulosti a ktorá sa zjavne s priaznivými výsledkami využíva orgánmi činnými v trestnom konaní doposiaľ."
Základným východiskovým bodom, ako to z článku vyplýva je podľa Šamka poznanie, že ak sa podarí orgánom činným v trestnom konaní donútiť obvineného k priznaniu inak než hrubým fyzickým násilím, ťažko potom už môže na hlavnom pojednávaní v konaní pred súdom presviedčať súd (či verejnosť), že sa priznal iba pod (psychickým) nátlakom. "To platí o to viac, ak bolo takéto priznanie urobené za prítomnosti obhajcu obvineného," píše.
Šamko tvrdí, že psychické utýranie nemožno adresne dokázať. Celý obsah listu je šokujúci pre bežného prijímateľa informácií. Na názor iných sa preto pýtali v redakcii denníka 1.pluska.sk. A v odpovediach nikto tak strohý, ako ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nebol.
"Advokár Ribár sa ako obvinený vo väzbe sa nestretol s návštevami operatívcov polície. Inú skúsenosť mal však v pozícii obhajcu. Tvrdí, že hoci operatívci majú právo chodiť za obvinenými a ponúkať im spoluprácu, toto právo sa môže aj zneužívať," uvádza 1.pluska.sk vyjadrenie advokáta Ribára.
Podľa bývalého vyšetrovateľa a trestný advokát Petra Vačka by mali policajti riadne vyšetrovať, aby sa nebrali trestné konania ako závody kajúcnikov. „Tí by sa mali používať len v trestných veciach, kde je to nevyhnutné. A nie všade, lebo je to pre políciu pohodlné a ide o obchod. Výpovede kajúcnikov nemožno považovať za základ policajného objasňovania,“ uviedol pre 1.pluska.sk Vačok.
Odpoveď ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej pre 1.pluska.sk: "Humanizácia podmienok vo väzbe, ako aj vo výkone trestu je záväzkom z programového vyhlásenia vlády a my na ňom naďalej pracujeme, " uviedla ministerka a dodala, že "cieľom je zlepšiť podmienoky vo výkone väzby." Tiež doplnila, že pracujú aj na veľkej novele Trestného poriadku.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.