„Stojme pri trpiacich, kráčajme cestou lásky.“
To sú posolstvá pápeža Františka k 30. Výročiu svetového dňa chorých, ktorých si pripomína cirkev 11 februára – v deň liturgickej spomienky Panny Márie Lurdskej.Cituje portál www.vaticannews.va/sk/
Výzva svätého otca zdravotníkom je, aby ich ruky boli znamením milosrdných rúk nebeského Otca. Kladie dôraz na význam katolícky zdravotných zariadení v súčasnej kultúre skartovania. Pripomína, že úlohou každého pokrsteného človeka je služba útechy. V texte posolstva uvádza 30 výročie Svetového dňa chorých, ktoré ustanovil sv. Ján Pavol II, ktoré sa nebude v dôsledku pandémie konať v peruánskom meste Arequipa, aký bol pôvodný plán. Oslava výročia sa bude konať vo vatikánskej Bazilike sv. Petra.
Pápež rozoberá podrobnejšie tohtoročnú tému Svetového dňa chorých. Pozvanie Ježiša je, aby sme odpúšťali ako Otec, osobitný význam nadobúda pre zdravotníckych pracovníkov, píše pápež František, a pripomína: „Myslím pri tom aj na lekárov, zdravotné sestry, laborantov, tých, ktorí liečia a starajú sa o chorých.“ Obracia sa na nich slovami:
„Drahí zdravotnícki pracovníci, vaša služba chorým, vykonávaná s láskou a kompetentnosťou, presahuje hranice vašej profesie a stáva sa poslaním. Vaše ruky dotýkajúce sa trpiaceho Kristovho tela môžu byť znamením milosrdných rúk Otca. Buďte si vedomí veľkej dôstojnosti vášho povolania, ako aj zodpovednosti, ktorá z neho vyplýva.“
Nemali by sme zabúdať na osobitosť každého chorého človeka s jeho krehkosťou a dôstojnosťou, píše pápež a dodáva.
„Chorý človek je vždy dôležitejší ako jeho choroba, a preto žiadny terapeutický prístup nemôže ignorovať načúvanie pacientovi, jeho príbehu, jeho obavám a jeho strachu.
Starostivosť nesmie byť luxusom
„Primeraná starostlivosť sa v niektorých krajinách stále stáva luxusom“, píše Svätý Otec mysliac na tie najmenej rozvinuté časti sveta, kde k liečebným centrám musia pacienti prekonávať veľké vzdialenosti a majú veľmi obmedzené možnosti. Pápež kladie dôraz na opodstatnenosť katolíckych zariadení.
Nemocnice ako domy milosrdenstva
„V niektorých krajinách je primeraná starostlivosť stále luxusom“, píše Svätý Otec mysliac najmä na najchudobnejšie časti sveta, kde musia pacienti prekonávať veľké vzdialenosti k liečebným centrám, ktoré majú aj tak len veľmi obmedzené možnosti. Pápež preto zdôrazňuje dôležitosť katolíckych zariadení: „V tejto súvislosti by som chcel znovu potvrdiť význam katolíckych zdravotníckych zariadení. Sú vzácnym pokladom, ktorý treba chrániť a podporovať.“
Pápež František kladie dôraz na to, že úlohou každého pokrsteného je služba útechy:
„Ak najhoršou diskrimináciou, ktorou trpia chudobní - a chorí sú chudobní na zdravie -, je nedostatok duchovnej pozornosti, nemôžeme im neponúknuť blízkosť Boha, jeho požehnanie, jeho Slovo, slávenie sviatostí a pozvanie na cestu rastu a dozrievania vo viere. V tejto súvislosti by som chcel pripomenúť, že blízkosť chorým a pastoračná starostlivosť o nich nie je len úlohou niekoľkých osobitne vyhradených služobníkov. Navštevovať chorých je výzvou, ktorú Kristus adresoval všetkým svojim učeníkom. Koľko chorých a koľko seniorov žije doma a čaká na návštevu! Služba útechy je úlohou každého pokrsteného človeka, ktorý má na pamäti Ježišove slová: «Bol som chorý a navštívili ste ma» (Mt 25,36).“ Povedal pápež František podľa vaticannews.va./sk.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.