"Zmluva o obrannej spolupráci Slovenska s USA vyvoláva rozpor. Pripomienky má aj generálna prokuratúra. O čom táto zmluva je a čo môže priniesť Slovensku? Prečo s ňou niektorí nesúhlasia? V relácii Téma dňa diskutovali Marián Kéry, Juraj Krúpa, Vladimír Bilčík a Eduard Chmelár." Tak o relácii informuje portál ta3.com.
"Každý, kto sem príde, musí dodržiavať zákony a ústavu Slovenskej republiky. Za to získame rekonštrukciu dvoch letísk v hodnote 100 miliónov", povedal v spomínanej relácii poslanec NR SR za OĽaNO Juraj Krúpa.
"Generálna prokuratúra predložila k návrhu zmluvy viac ako 30 pripomienok. Podľa Krúpu to môze vyvolať otázniky, no verí, že zmluva bude napokon schválená. Je zároveň presvedčený o tom, že minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok budú vedieť všetky otázky zodpovedať." Píše citovaný portál.
Juraj Krúpa totiž tvrdí, že dohoda s USA je potrebná. Podľa neho tým zabránime, aby nás niekto iný napadol. Je jasné, že hovoril o Rusku.
„Situácia je jasná a jednoduchá. Spojené štáty americké sú najsilnejším aliančným spojencom v NATO. Jednoducho, keď tu budeme mať s nimi bilaterálnu dohodu posilňuje to náš odstrašujúci efekt. Pretože v prípade napadnutia máme záruku a istotu, že tu už budú predispozície niektorej techniky a vybavenia, ktoré môžu Spojené štáty a teda armáda automaticky použiť pri obrane nášho územia. To znamená, že každý kto by sa chcel vybrať touto cestou, tak by nenarazil len na ozbrojené sily Slovenskej republiky, ale narazil by aj na spojencov a hlavne na Spojené štáty americké.” Znie Krúpov "argument".
A to konkrétnou otázkou: „Vy si myslíte, že Ruská federácia má momentálne kapacity na to, aby vmašírovala do strednej a východnej Európy?”
Odpoveď Juraja Krúpu:
„Pozrite sa, poviem to tak, ani keď sa hodnotili schopnosti Hitlerovho Nemecka v 37-om, 38-om, tak sa vychádzalo z toho, že nemá dostatočné logistické zabezpečenie, ani nemá dostatok ropy a podobne, produktov, na to, aby mohlo viesť dlhú a vyčerpávajúcu vojnu… Takže takéto veci sa nedajú vylúčiť, keby ste mi povedali v decembri 2013, že Rusko obsadí Krym a, že potom rozpúta vojnu na Donbase, tak by som vám to neveril. Vojenské plánovanie je príprava na to najhoršie čo môže byť.”
"V skutočnosti, Rusko nemá dôvod na to niekoho bezdôvodne napadať. Ruská federácia sa len bráni pred expanziou NATO na Východ. Vojenská dohoda s USA je absolútne v rozpore s mienkou väčšiny občanov SR, ktorí si naopak želajú zlepšenie vzťahov s Ruskou federáciou a nie vyvolávanie ďalšieho napätia." To už citujeme web hlavnespravy.sk.
"Hovoria o veciach, ktoré v tej zmluve ani nie sú. Takéto zmluvy má 23 štátov a odlišujú sa," .... Zmluva podľa Chmelára "je nevyvážená, nedáva nám takmer žiadne práva, len samé povinnosti".
"Nie sú v tom ošetrené naše záujmy, preto je k tomu toľko pripomienok. Mrzí ma, že vládna koalícia takýmto spôsobom diskutuje s občanmi. Protistrana nie je schopná odpovedať, pretože zavádza," povedal ešte Eduard Chmelár v relácii Téma dňa televízie Ta.3.
_______________
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.