Objavujú sa aj štúdie, ktoré skúmajú výskyt infekcií Omikronom v rôznych prostrediach a v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi. Teraz je isté, že priebeh ochorenia Omikronom je oveľa neškodnejší než v prípade všetkých predchádzajúcich variantov. Hoci počet pozitívnych výsledkov testov stúpa, nemocnice sa vyprázdňujú, konštatuje Peter F. Mayer na rakúskom portáli tkp.at.
Jednou z ďalších je najnovšia dánska štúdia s názvom „SARS-CoV-2 Omicron VOC Transmission in Danish Households". Vedci v nej skúmajú dynamiku prenosu po rozšírení vírusu Omikron v dánskych domácnostiach v decembri 2021.
V 11 937 domácnostiach (2 225 s Omikronom) bolo počas sledovaného obdobia 1 – 7 dní zaznamenaných 6 397 sekundárnych infekcií. Sekundárne infekcie v domácnostiach s Omikronom tvorili 31 percent v porovnaní s 21 percentami s Deltou.
Pri porovnaní domácností infikovaných Omikronom a Deltou bola miera sekundárnych infekcií 1,17-krát vyššia u neočkovaných, 2,61-krát vyššia u plne očkovaných a 3,66-krát vyššia u trojito očkovaných osôb. To predstavuje jasný náznak úniku Omikronu pred imunitným systémom.
U osôb bez očkovania je rozdiel v miere sekundárnych infekcií veľmi malý a výrazne sa zvyšuje s počtom podaných dávok. Tieto výsledky potvrdzujú, že rýchle šírenie variantu Omikron je primárne spôsobené imunitným únikom, a nie zvýšením základnej prenosnosti. Ak sa budú výsledky tejto štúdie sledovať, potom je tvrdenie o zvýšenej prenosnosti nepravdivé alebo prinajmenšom obmedzené.
Celkovo bolo zahrnutých 2 225 primárnych prípadov Omikronu a 9 712 primárnych prípadov Delty. Odhadovaná miera sekundárnych infekcií bola vyššia pri Omikrone ako pri Delte, a to vo všetkých vekových skupinách.
Medzi neočkovanými potenciálnymi sekundárnymi prípadmi bola miera sekundárnej infekcie podobná v domácnostiach s Omikronom a Deltou (29 a 28 percent), zatiaľ čo medzi dvakrát očkovanými jedincami bola miera sekundárnej infekcie 32 percent v domácnostiach Omikronom a 19 percent v domácnostiach s Deltou. Medzi ľuďmi s posilňovacím očkovaním sa Omikron vyskytoval v 25 percentách, zatiaľ čo zodpovedajúci odhad pre Deltu bol len 11 percent.
Výsledky ukazujú, že Omikron je vo všeobecnosti 2,7- až 3,7-krát infekčnejší ako Delta u očkovaných osôb. Prekvapivo sa nezistil žiadny významný rozdiel medzi sekundárnou mierou infekcie Omikronom a Deltou u neočkovaných jedincov.
To naznačuje, že zvýšená prenosnosť Omikronu je spôsobená predovšetkým imunitným únikom, a nie zvýšením základnej prenosnosti. Ak sa toto pozorovanie potvrdí nezávislými štúdiami, bude mať dôležité dôsledky pre pochopenie súčasných problémov v boji proti epidémii, uzatvára tkp.at.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.