"Ohavný čin"!
Ako ohavné komentujú médiá vyčíňanie skupiny tínedžerov, ktorá mala mučiť 11-ročnú žiačku. K médiám sa pridala aj obec! Psychológ Marek Madro kvôli podobným "bleskovkám" dvíha varovný prst!
Prečo? Vysvetlil zakladateľ internetovej linky pomoci pre mladých ľudí Ipčko.sk v osobitnom príspevku na sociálnej sieti.
Všetko sa odohralo v nedeľu 2. januára, kedy si malo dievčatko vyjsť s najlepšou kamarátkou von. Nový Čas ako prvý priniesol správu o tom, ako skupina tínedžerov mučila 11- ročnú žiačku. A následne ďalšie a ďalšie.
Nielen bulvár a mainstream, ale aj iné médiá už niekoľko dní informujú o tom, ako skupina tínedžerov mučila 11- ročnú žiačku. Ozvala sa aj obec Miloslavov, ktorá sa obráti na Radu školy a riaditeľku školy. Polícia bola strohá! Ale reagoval psychológ Marek Madro, ktorý upozorňuje na to, že bolo prekročených priveľa hrubých čiar. A nielen samotnou udalosťou, ale aj jej nekontrolovateľným šírením na sociálnych sieťach.
"Sociálne siete a médiá dnes zaplavili videá, články, fotografie a vyjadrenia a hodnotenia k činu, ktorý sa udial neďaleko Bratislavy," píše Madrus na sociálnej sieti.
Madrus prízvukuje, že zábery z „miesta činu“ sú plné krutosti, bolesti a nedôstojného správania sa človeka k človeku. A dodáva, že to zarezonuje viac, pretože išlo o skupinu mladých ľudí.
"Aktuálne však z každej strany na mňa vyskakujú hodnotiace titulky, ktoré onálepkovali mladých ľudí," upozorňuje. A v zápätí dodáva, že zo zverejnených informácií je zjavné, že to, čo urobili nie je v poriadku. Madrus prízvukuje, že bola neúnosne prekročená čiara zákona a ľudskosti, pretože ublížili slabšiemu a mladšiemu človeku, boli v prevahe, nevytvorili príliš veľa možností na bránenie sa a chtiac či nechtiac na seba pripútali pozornosť, po ktorej podľa neho asi teraz ani veľmi netúžia.
"Nikto nemá právo ubližovať iným. Odsudzujem tento čin, odsudzujem to, čo sa v Miloslavove udialo," píše a v zápätí dodáva veľké ALE!
Madro žiada, aby sa odstúpilo od momentu senzácie, ktorá je postavená na fotkách, videách a komentároch, pretože všetok zdieľaný obsah je emočne mimoriadne náročný.
Zdôrazňuje, že sa dotkol nielen obete, jej rodiny, blízkých, ale aj širokého okruhu známych a napokon aj neznámych, ktoré dianie sledujú a to je podľa neho mimoriadne náročná situácia.
Z tragédie sa podľa Madra stala "bleskovka," ktorá zahltila všetky médiá, na základe ktorej iný vyniesli okamžité závery.
"Toto je tragédia, ktorá si vyžaduje odborné stanovisko a odborný prístup pre obe strany a dokonca aj pre tých, ktorí na tom mieste neboli. Obeť tohto agresívneho činu potrebuje okamžitú odbornú pomoc, aby sa eliminovali traumatické dopady. Zúčastnení a zainteresovaní potrebujú rovnako odborný prístup z dôvodu ohrozenia ich budúceho vývinu," vysvetľuje psychológ Madro.
V príspevku na sociálnej sieti zdôrazňuje, že ide o deti, žiakov, študentov, ktorí sa vrátia už o pár dní do škôl a môžu mať otázky, ktoré budú potrebovať zodpovedať, preto im je potrebné v školách a rodinách vytvoriť bezpečné miesto na otvorený rozhovor.
"Keď pustíte túto tému do svojich domácnosti a škôl, nepoučujte, „nemudrujte“, nestavajte prevenciu na trestoch…“keď urobíš toto, čaká ťa trest“…práve naopak…počúvajte, pýtajte sa a majte záujem, lebo len tak zistíte, ako to, čo sa stalo vnímajú, aký majú postoj a názor na konanie svojich rovesníkov," vysvetľuje.
"Je to vonku, je to na internete. Môžeme si pred tým zakryť oči a tváriť sa po pár dňoch, že je po všetkom alebo sa môžeme zastaviť a začať uvažovať nad tým, ako sa ako spoločnosť k tomu postavíme. Je prirodzené, že potrebujeme označiť vinníka a zvaliť na neho zodpovednosť. Nevieme čo je za tým… počuli sme len o alkohole," vysvetľuje ďalej.
A kladie otázky na zamyslenie: "Ale čo ešte ďalšie sa pod týmto správaním podpísalo ? Aká bola dynamika celej skupiny? Aké tam boli vzťahy? Aká je história skupiny?" A hneď aj dodáva, že je to zložitejšie a nemožno to hodnotiť len zo zverejnených informácií.
Madro sa pýta, či je v poriadku, že my dospelí sa správame k sebe agresívne, urážame sa na internete, píšeme si nenávistné komentáre, zosmiešňujeme sa a masívne zdieľame všetko, čo je namierené proti človeku s iným názorom? A ak vnímajú mladí ľudia, ktorí sa formujú a „učia chodiť“ vo veľkom svete, že medzi dospelými je toto OK, tak prečo sa tak veľmi čudujeme, keď si ublížia oni medzi sebou?
Madro chápe, že informácie o tomto tragickom incidente boli zdieľané s úmyslom poukázať na nespravodlivosť, ale toto podľa neho nie je cesta. Správanie mladých ľudí je aj podľa neho neprípustné a jednoznačne sa prikláňa k tomu, že potrebujeme agresívnemu správaniu povedať rázne nie, ale šírenie videa podľa neho môže retraumatizovať a znovu zraniť ľudí, ktorí zažili alebo zažívajú niečo podobné.
"Ak chcete pomôcť, byť užitoční…napíšte status, v ktorom odsúdite NÁSILIE a podporíte tých, ktorým sa deje, aby vyhľadali odbornú pomoc, pokojne aj u nás na linkách www.ipcko.sk, 0800 500 333 - nonstop, bezplatne, anonymne," radí psychológ Marcus Madro.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.