Napätá situácia v bezpečnostných zložkách krajiny a nedôvera ľudí v spravodlivosť mala za následok vznik komisie na obnovu dôvery v právny štát. Premiér Eduard Heger si od nej sľuboval zníženie vplyvu mafie v orgánoch činných v trestnom konaní. Komisia ale nemala dlhú trvácnosť, píše portál 1pluska.sk.
Heger totiž oznámil, že rokovania v rámci skupiny sa prerušili. Vláda sa jej vraj bude venovať po tom, ako sa vyrieši boj s pandémiou. Výsledkom doterajšej činnosti malo byť 17 riešení týkajúcich sa fungovania súdov, polície a prokuratúry.
Šátek vznik skupiny označil naozaj trefne. Podľa neho bolo vytvorenie skupiny iba mediálne riešenie problému a pokus o jeho časové odsunutie, ktorý mal podľa následného rozpustenia vyšumieť do prázdna.
„Veď vyriešiť vysokú celospoločenskú nedôveru občanov v právny štát jednou ad hoc vytvorenou "odbornou skupinou" je infantilný nápad.“
Jednotliví členovia tejto, podľa Šáteka značne nesúrodej skupiny, sa vraj verejne vyjadrili, že o žiadnom opatrení sa nediskutovalo dostatočne a k žiadnemu neboli prijaté záverečné stanoviská. „Takže samotní členovia skupiny nevedeli ani presne určiť rozsah nimi prerokovávaných návrhov a ani znenie týchto záverečných opatrení, keďže o týchto nikdy ani nehlasovali,“ napísal exvyšetrovateľ na sociálnej sieti v statuse.
Obnovenie činnosti skupiny až po zvládnutí pandémie je podľa Jozefa Šáteka iba potvrdením, že tento Hegerov krok nemal žiadny faktický zmysel. "Toto nesystémové opatrenie ani nikdy k úspechu nemohlo viesť a súčasné vládne zoskupenie len opakovane dokazuje svoju manažérsku neschopnosť založenú na úplnej myšlienkovej vyprázdnenosti," uviedol Šátek.
S exvyšetrovateľom súhlasí aj občianske združenie VIA IURIS. „Pracovnú skupinu tým de facto rozpustil,“ píše občianske združenie na sociálnej sieti.
"Výsledkom činnosti skupiny malo byť 17 riešení týkajúcich sa fungovania súdov, polície a prokuratúry. Autori a viacerí koaliční partneri však vtedy hovorili, že návrhy riešení nevideli. Premiér teraz tvrdí, že časť z opatrení navrhnutých pracovnou skupinou už zrealizovali, napríklad zmenu voľby policajného prezidenta, ktorou posilnili politický vplyv ministra vnútra na políciu," píšu.
Podľa združenia nejasnosti ohľadom činnosti pracovnej skupiny a jej výsledkov nevysielajú dobrý signál smerom k verejnosti. "Cieľom skupiny mala byť obnova dôvery v právny štát. Doterajšie kroky premiéra však za snahu o obnovu dôvery v právny štát nemôžeme považovať," uzavrelo VIA IURIS.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.