Generálny prokurátor by mal konať vo veci vlastizrady, lebo toto ignorovanie štátnych záujmov Slovenskej republiky už nemôže byť mlčky tolerované! Myslí si to historik, politický a mediálny analytik a publicista Eduard Chmelár o postojoch vládnej strany vo veci rozporového konania o Dohode s USA.
Chmelár ako sľúbil, prináša v svojom statuse na sociálnej sieti správu o včerajšom rozporovom konaní, medzi štátom a občianskym združením Zjednotení za mier, ktoré sa uskutočnilo na základe 7-bodovej hromadnej pripomienky, ktorú podporilo vyše 20 000 Slovákov.
"Za našu stranu som sa na rokovaní zúčastnil ja ako prezident OZ Zjednotení za mier, Iveta Kompišová (predsedníčka Správnej rady OZ Zjednotení za mier) a náš právny zástupca Branislav Fábry. Za vládu boli prítomní generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky Ministerstva obrany SR Martin Sklenár, generálny riaditeľ Sekcie legislatívy a práva MO SR Daniel Bednár, riaditeľ Odboru transatlantických vzťahov a bezpečnostnej politiky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ľubomír Čaňo a na moje prekvapenie aj zakladateľ propagandistického webu Infosecurity.sk Victor Breiner, ktorý sa predstavil ako poradca ministra obrany SR pre hybridné hrozby," vymenúva publicista.
Chmelár zdôrazňuje, že ho neprekvapil výsledok rokovania, ale spôsob, akým k nemu pristupovala vládna strana. "Bez toho, že by nás na to vopred výslovne upozornili, nás pred vstupom do miestnosti s chráneným bezpečnostným režimom prítomní príslušníci vojenskej polície vyzvali, aby sme odovzdali všetky nahrávacie zariadenia, vrátane fotoaparátov, telefónov, diktafónov a notebookov," priblížil.
Chmelár označil tento krok za diskriminačný a neopodstatnený. Nevidí dôvod na to, aby sa v demokratickom štáte konalo rozporové konanie k prijímanej legislatíve v utajenom režime. Naopak, je presvedčený, že by malo byť transparentné a s účasťou verejnosti.
"S odstupom času jediný dôvod na to, prečo sa tak správali, vidím v ich obavách, aby sme odtiaľ nevynášali tie hlúposti, ktoré tam rozprávali," myslí si historik.
Najviac ho zarazilo, že vládna delegácia už mala pripravenú zápisnicu, ktorú však členoviana občianskeho združenia na mieste odmietli podpísať, lebo si ju nestihli preštudovať a bolo z nej jasné, že na rokovanie prišla vládna delegácia vopred s jasným cieľom nedohodnúť sa. "A tak o našich pripomienkach musí na budúci týždeň rozhodnúť vláda."
"Čo ma však šokovalo, bol spôsob ich argumentácie. Čakal som racionálnu vecnú diskusiu expertov, ale ničoho podobného som sa nedočkal. Občas sa zdalo, že tí páni čítali iný text. Kým oni opakovali naučené všeobecné frázy, nereagovali na žiadnu konkrétnu námietku, ktorou som ich tvrdenia vyvrátil alebo dokonca popierali čierne na bielom," hovorí Chmelár.
To najhoršie podľa publicistu však bolo, že sa bránili akýmkoľvek zmenám a doplnkom, ktoré by explicitne vyjadrovali štátne záujmy Slovenskej republiky.
"Keď som napríklad žiadal, aby sme v texte výslovne vylúčili rozmiestnenie jadrových zbraní na našom území, ako to urobili napríklad Nóri (keď už tvrdia, že také zmluvy majú aj iní – čo je však zavádzanie), ich odpoveď bola, že prečo by to tí Američania robili. Aj keď som upozornil na možnosť, že nemusia nahlasovať trestné činy, kládli rovnakú otázku, že prečo by to robili... Je pre mňa až nepochopiteľné, že vysokým štátnym úradníkom musím vysvetľovať - no, lebo podľa tej zmluvy to robiť môžu."
A pri dojednávaní medzinárodných zmlúv sa treba predovšetkým pýtať na to, čo všetko môžu u nás robiť, ak to podpíšeme. Všetky dohody sa predsa uzatvárajú ako rámce toho, čo je medzi zmluvnými stranami dovolené a čo nie. A podľa tohto návrhu zmluvy DCA je dovolené prakticky všetko.
"Keď som dnes čítal stanovisko veľvyslankyne USA na Slovensku Bridget Brink a porovnal ho s dnešným veľmi podobným vyhlásením predsedu vlády Eduarda Hegera, nemohol som si nepoložiť otázku, odkiaľ naši najvyšší ústavní činitelia dostávajú noty. Ak premiér Slovenskej republiky nazýva čisté fakty, ktoré si môže prečítať každé dieťa, za konšpirácie a preberá zavádzajúcu propagandistickú rétoriku Spojených štátov, ak v jeho argumentácii necítite ani štipku nášho štátneho záujmu, pýtam sa, koho tí ľudia zastupujú?" kladie otázky Chmelár.
"Mnohí z vás sa ma v týchto dňoch pýtate, ako je vôbec možné, že sme dospeli do tohto štádia rozkladu našej štátnej suverenity. Je to preto, lebo nemáme politické elity, nemáme kvalitných štátnych úradníkov a nemáme vyspelú žurnalistiku," vysvetľuje publicista.
Upriamuje pozornosť na to, v akom stave je Slovenská republika. "Vládne nám banda hochštaplerov, ktorí nemajú úctu k faktom a v kradnutí už nezaostávajú za predchádzajúcimi garnitúrami. Bezpečnostnú agendu štátu ovláda jedna proamerická sekta politických extrémistov, ktorí nemajú úctu k našej vlasti."
V takomto prostredí sa podľa Chmelára jednoducho nemôže zrodiť a rozvinúť kvalitná verejná diskusia. Novinárov zaujíma v dobe prerokovávania kľúčovej zmluvy dovolenka opozičného lídra v Jordánsku, hoci v čase vrcholiacej pandémie máme ministra zdravotníctva v Ománe.
"A už vôbec sa tu nikto nepozastavuje nad tým, že hlava štátu sa nevyjadruje k najdôležitejšej téme dneška (hoci ratifikácia medzinárodnej zmluvy prezidentského typu je v zmysle článku 102, ods. 1, pís. a Ústavy SR jej najsilnejšia právomoc)," hovorí historik.
Toľká arogancia moci sa podľa Chmelára len tak ľahko nevidí. "Ale ak obchádzajú všetky vecné, odborné a legitímne výhrady oponentov, nie sú schopní alebo ochotní sa k nim vyjadriť a opakujú iba floskuly nadiktované na americkej ambasáde, potom by generálny prokurátor nemal podávať len pripomienky, ale mal by konať aj vo veci vlastizrady, lebo toto ignorovanie štátnych záujmov Slovenskej republiky už nemôže byť mlčky tolerované," uzavrel publicista.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.