Táto zmluva musí prejsť ratifikáciou parlamentu a preto 26 poslancov strany Smer určite za túto zmluvu nezahlasuje.
Včera (4. januára) skončilo obdobie, kedy sa zainteresované inštitúcie mohli vyjadriť k obsahu medzinárodnej dohody s USA. Tlačovú besedu na túto tému do Prešova zvolal aj Robert Fico, predseda strany Smer-SD.
R. Fico potvrdzuje snahy o podpísanie tejto zmluvy predovšetkým v rokoch 2019-20. Nezbavuje sa zodpovednosti ale to, že táto zmluva podpísaná nebola svedčí o tom, že politické vedenie Smeru malo voči tejto zmluve odmietavý postoj. Za prijatie alebo neprijatie zmluvy nesie plnú zodpovednosť vláda pána Hegera a Matoviča.
"Strana Smer-SD nebude nikdy spochybňovať záväzky Slovenskej republiky, ako členského štátu NATO." Ubezpečil R. Fico na tlačovke: "Keď sme v roku 2004 vstupovali do tejto inštitúcie, bola tu široká spoločenská dohoda o tom, že do NATO a EÚ vstúpiť treba. To ale neznamená, že keď dnes hovoríme o rešpektovaní záväzkov vo vzťahu k NATO, že sme povinní podporiť čokoľvek nad rámec týchto zmlúv."
Tento dokument, ktorý sa tu chystáme prijať, je úplne nad rámec, je to podľa R. Fica otázka dobrej vôle. "Toto môže Slovenská republika podpísať len vtedy, keď to bude chcieť podpísať," vysvetľuje R. Fico a pripomína veľmi vážne rozhodnutie o návrate slovenských vojakov z Iraku. Napriek tomu, že sme členskou krajinou NATO, mali by sme sa vždy správať suverénne, aj v prípade tejto mimoriadne citlivej dohody.
podľa R. Fica takto: "Prečo vláda SR a prezidentka Zuzana Čaputová podporujú takúto pre Slovensko zjavne nevýhodnú zmluvu. V každom jej jednom článku sa porušuje zvrchovanosť a suverenita SR." Vzápätí si na túto otázku predseda Smeru aj odpovedá: "Uvedomujú si, že keď budú vo všetkých mocenských záujmoch USA submisívni, tí nikdy nebudú zasahovať do vnútorných vecí SR, ktoré by inak mohli vyvolávať v USA veľkú mieru znepokojenia."
Na druhej strane R. Fico nemá najmenší dôvod povedať krivé slovo na vládu USA: "Vláda Spojených štátov si berie len to, čo sa jej tu ponúka, čo jej ponúkame my sami." Pripomína, že v rovnakej situácii bol aj V. Orbán - keď sa vláda SR nebude brániť, tak prečo by si tu nerobili, čo chcú. "Je tu partia submisívnych politikov, ktorí netušia, čo je zvrchovanosť štátu, formou takýchto zmlúv si kupujú nejaké odpustky a USA sa na to pozerajú tak, že keď dávajú, tak prečo by sme si to nezobrali."
Na takú dobu vidí R. Fico prítomnosť cudzích vojsk na našom území z právneho hľadiska tejto zmluvy a argumentuje Preambulou tejto dohody. Tá minimálne v piatich odsekoch hovorí o tom, že SR potvrdzuje prítomnosť US armády v euroatlantickom priestore. "Ukážte mi jedno jediné ustanovenie, ktoré Slovensku pomáha." Konštatuje predseda Smeru: "Armáda USA dostáva voľnú vstupenku na minimálne desať rokov na trvalú prítomnosť vojakov, civilných zamestnancov, amerických dodávateľov a rodinných príslušníkov."
Na tento účel chce vláda SR odovzdať vláde USA dohodnuté priestory a zariadenia, ktoré sú definované v prílohe k dohode a to vojenské letisko Sliač a vojenské letisko Kuchyňa." Vysvetľuje R. Fico: "Táto zmluva článok za článkom garantuje, že minimálne desať rokov ozbrojené sily Spojených štátov sem môžu prísť bez akejkoľvek kontroly, čokoľvek si sem navoziť. Pokiaľ ide o samotné letiská, nie sú kontrolovateľní, nik ich ale nemôže kontrolovať ani pokiaľ ide o pohyb po Slovensku."
Nikto nevie, aký charakter ten vojenský materiál, ktorého si sem navozia koľko chcú, bude mať, čo je aj pripomienkou Úradu jadrového dozoru - "celkom kľudne sa môže stať, že sem dovezú aj jadrový materiál. Ak má ísť o jadrové zbrane, na to sa vzťahujú úplne iné predpisy, ktoré by mali byť zohľadnené." Upozorňuje predseda Smeru.
Chcete nám pomôcť?
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.