Európska komisia chce v budúcnosti nepriamo podporovať moderné jadrové a plynové elektrárne. Environmentálne združenia a odporcovia jadrovej energie sú zdesení, informuje gmx.net.
Komisia EÚ pod vedením Ursuly von der Leyenovej vyvolala zdesenie medzi ochrancami životného prostredia a odporcami jadrovej energie svojimi plánmi nepriamo podporiť moderné jadrové a plynové elektrárne. Organizácie ako Greenpeace a Deutsche Umwelthilfe (Nemecká pomoc pre životné prostredie) obvinili Brusel, že vyslal úplne nesprávny signál a podkopal svoje vlastné ciele v oblasti klímy.
V Nemecku, ktoré sa postupne vzdáva jadrovej energie, vyvolali rozruch najmä plány Európskej komisie klasifikovať investície do nových jadrových elektrární alebo predĺženie ich životnosti za určitých podmienok ako šetrné ku klíme. Je nesprávne označovať „vysoko rizikovú technológiu" jadrovej energie za udržateľnú, uviedol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Jadrový odpad by zaťažil EÚ na celé stáročia.
Nemecká spolková ministerka pre rozvoj Svenja Schulzeová vyhlásila: „Jadrová energia je príliš riskantná, príliš drahá a príliš pomalá na to, aby pomohla svetu chrániť klímu." Bádensko-württemberská ministerka životného prostredia Thekla Walkerová označila krok Európskej komisie za absolútnu odchýlku v oblasti energetickej a klimatickej politiky.
V Nemecku boli na prelome rokov odstavené tri jadrové elektrárne v Brokdorfe, Grohnde a Gundremmingene. Koncom roka budú nasledovať tri úplne posledné nemecké jadrové elektrárne pri Landshute, v Emslande a pri Heilbronne.
Konkrétne plány Európskej komisie stanovujú, že plánované investície do nových jadrových elektrární v krajinách ako Francúzsko, Poľsko a Holandsko môžu byť klasifikované ako udržateľné. Podmienkou je, aby tieto elektrárne spĺňali najnovšie technické normy a najneskôr do roku 2050 sa predložil konkrétny plán na vybudovanie úložiska vysoko rádioaktívneho odpadu. Okrem toho by nové zariadenia museli dostali stavebné povolenie do roku 2045.
Aj investície do nových plynových elektrární by sa mali dať klasifikovať ako udržateľné, najmä na žiadosť Nemecka. V tejto súvislosti by bolo dôležité napríklad to, koľko skleníkových plynov sa vypúšťa a či sa elektrárne môžu najneskôr do roku 2035 prevádzkovať aj na ekologický vodík alebo nízkouhlíkový plyn.
Klasifikácia má umožniť investorom presunúť svoje investície do udržateľnejších technológií a spoločností, a tak významne prispieť k dosiahnutiu klimatickej neutrality Európy do roku 2050. Očakáva sa, že to bude mať ďalekosiahle účinky, pretože projekty klasifikované ako udržateľné by sa mali financovať oveľa ľahšie a lacnejšie.
Už niekoľko mesiacov prebieha spor o to, ako naložiť s jadrovou a plynovou energiou. Nemecko sa vyslovilo za označenie plynu ako nevyhnutnej prechodnej technológie. Na druhej strane, pre krajiny ako Francúzsko je jadrová energia kľúčovou technológiou pre hospodárstvo bez emisií CO2. Mohlo sa to zaobísť bez zahrnutia plynu. Kritici preto považujú krok Európskej komisie za zlý kompromis a ústupok záujmom krajín ako Francúzsko a Nemecko.
„Nemecko reálne potrebuje moderné plynové elektrárne ako prechodnú technológiu, pretože sa zaobídeme bez uhlia a jadrovej energie," - povedal minister financií Christian Lindner pre Süddeutsche Zeitung.
Členské štáty EÚ majú teraz čas do 12. januára, aby sa k návrhu vyjadrili. Podľa Európskej komisie je možné zabrániť jeho realizácii len vtedy, ak sa spojí aspoň 20 štátov EÚ, ktoré predstavujú aspoň 65 percent celkového počtu obyvateľov EÚ, alebo aspoň 353 poslancov Európskeho parlamentu.
To sa však považuje za nepravdepodobné, keďže okrem Nemecka sú proti začleneniu jadrovej energie jednoznačne len krajiny ako Rakúsko, Luxembursko, Dánsko a Portugalsko. A dostatočne veľká väčšina proti plánovaným pravidlám o plyne je tiež v nedohľadne.
Prinajmenšom Rakúsko však nechce nechať nič na náhodu a hrozí, že sa obráti na Európsky súdny dvor. „Ak sa tieto plány zrealizujú, podnikneme právne kroky," - vyhlásila rakúska ministerka pre ochranu klímy Leonore Gewesslerová, uzatvára gmx.net.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.