Rakovina umiera, keď zjete týchto 7 potravín: Je čas, aby ste ich začali konzumovať. O zdravých potravinách informoval portál domacaliecba.sk.
Najnovšie vedecké výskumy ukazujú, že konzumácia siedmich potravín, ktoré vám dnes predstavíme, je extrémne prínosná v prípade rakoviny. Uvedené potraviny totiž výrazne spomaľujú či dokonca úplne zastavujú jej rast a následne dochádza k odumieraniu rakovinových buniek. Mnohé z týchto potravín sa ukázali pri potláčaní rakoviny účinnejšie než chemoterapia. Najlepšou vecou je však, že tieto potraviny sú aj chutné.
Proces formovania nových ciev sa nazýva angiogenéza. Tá je viac aktívna počas určitých životných fáz, napríklad u novorodencov. Neskôr v živote dochádza k jej útlmu. To však neplatí pre niektoré konkrétne tkanivá, ako napríklad pre formovanie kapilár v jazvách po zraneniach.
Uvedený proces je regulovaný aktivátormi a inhibítormi – to preto, aby bol v rovnováhe a zastavil sa, keď splnil svoj účel. Inhibítory sú tu viac dôležité, pretože sú to práve oni, ktoré celý tento proces ukončujú.
V prípade vzniku rakoviny nádory začínajú do krvi uvoľňovať aktivátory, čím si zabezpečujú formovanie krvných ciev, ktoré ich následne zásobujúcich živinami. Len nedávno medicína vyrobila nové lieky s názvom „inhibítory angiogenézy“. Tieto látky sa líšia od chemoterapie tým, že nádory priamo neničia, no bránia v nich formovanie nových ciev.
Potraviny, ktoré vám dnes predstavíme, obsahujú látky so silnými antiangiogenéznymi účinkami. Ich konzumácia narúša formovanie krvných ciev v nádoroch. Tie potom bez dodatočného prísunu živín spomalia svoj rast a napokon odumierajú.
Červené víno obsahuje jeden z najsilnejších antioxidantov nazývaný resveratrol. Ide o veľmi potentnú látku nachádzajúcu sa v šupkách červeného hrozna. Viaceré štúdie preukázali, že resveratrol úspešne napomáha k ničeniu baktérií, vírusov, húb a plesní.
Okrem toho má viacero ďalších úžasných vlastností: zlepšuje toleranciu glukózy u diabetikov, mentálnu a duševnú kondíciu, eliminuje nebezpečné voľné radikály, predlžuje život, zlepšuje činnosť srdca, zefektívňuje produkciu energie bunkami, bráni poškodeniam buniek v dôsledku radiácie.
Odporúčaná denná dávka resveratrolu je 200 až 600 mikrogramov na deň. Jeden 2 dcl pohár červeného vína obsahuje približne 600 mikrogramov. Ak nepijete alkohol, alternatívou je užívanie resveratrolu ako doplnku stravu.
Mnohé štúdie preukázali ohromné účinky kurkumínu (účinnej látky v kurkume) na ničenie rakovinových buniek a obzvlášť nebezpečných kmeňových rakovinových buniek. Na zlepšenie strávenia a absorpcie kurkumínu v črevách je hodné kurkumu skombinovať so štipkou čierneho korenia, prípadne aj s olivovým olejom. Okrem rakoviny sa kurmuma ukázala účinná aj utlmovanie rôznych typov bolestí, zmierňovanie stresu a podporu chudnutia.
Obe tieto druhy bobuľovitého ovocia sú nadmieru efektívne pri predchádzaní rôznych typov rakoviny. Okrem zastavovania angiogenézy výraznou mierou znižujú oxidačný stres spôsobovaný toxínmi a voľnými radikálmi.
Výskum uskutočnený na Harvardskej univerzite ukázal, že účastníci, ktorí konzumovali paradajkovú omáčku alebo varené paradajky viac ako 4-krát do mesiaca, mali znížené riziko rakoviny prostaty až o 50 %. Paradajky sú bohaté na lykopén, veľmi silný antioxidant s antiangiogenéznymi účinkami. Lykopén je ľahko rozpustný v tukoch a rýchlo absorbovaný v črevách do krvného obehu, ktorým sa priamo dostane na potrebné miesta v organizme.
Tmavá čokoláda
Boj s rakovinou neznamená, že sa musíte úplne vzdať sladkostí. Konkrétne, tmavá čokoláda je extrémne zdravá. Okrem ochrany pred rakovinou podporuje zdravie srdca, zlepšuje náladu a poskytuje telu mnohé ďalšie pozitívne účinky.
Káva, rovnako ako zelený čaj, obsahujú viaceré látky a antioxidanty so silnými protirakovinovými vlastnosťami. Káva navyše chráni a regeneruje vašu pečeň, ktorá je primárnym detoxikačným orgánom tela. Zelený čaj zasa obsahuje látky, ktoré okrem potláčania rakoviny (hlavne rakoviny prsníka, prostaty a hrubého čreva) stimulujú mozog, podporujú zdravú váhu a zlepšujú fyzickú výkonnosť.
Chcete nám pomôcť?
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.