Pôsobenie ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) bolo v roku 2021 podľa opozičného Smeru-SD sprevádzané absolútne nelogickými nákupmi a projektovými zámermi, na ktoré štát v čase ekonomickej krízy minie miliardy eur z peňazí daňových poplatníkov. Strana kritizuje aj podiel ministerstva na zhoršovaní vzťahov s Ruskom a Čínou. Zahraničná politika za tejto vlády podľa nich zažíva "nezdravý príklon" k USA, negatívne postoje očakávajú aj pre predloženú dohodu o obrannej spolupráci. Koncoročné hodnotenie TASR poskytol hovorca strany Ján Mažgút.
"Nákupy sú často v nesúlade s potrebami obrannej a bezpečnostnej politiky a sú uprednostňované pred inými a závažnejšími potrebami rezortu obrany, ako sú napríklad platy vojakov a civilných zamestnancov. Práve na navyšovanie platov vojakov je v štátnom rozpočte Igora Matoviča (OĽANO) jedna veľká nula a minister obrany Jaroslav Naď nedokázal vyrokovať navýšenie kapitoly pre rezort obrany," skonštatoval hovorca. Poukázal na prepustenie asi 500 zamestnancov rezortu.
Ministerstvo obrany sa podľa Smeru v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí podieľa na značnom zhoršovaní vzťahov so strategickými partnermi ako Ruská federácia a Čína. "Ministerstvo dokonca dopredu vylučuje nákupy z Ruskej federácie a pravidelné presuny vojsk západných štátov cez naše územie sú významnými partnermi vnímané veľmi negatívne. Rovnako negatívne postoje vzbudí aj najnovšia dohoda o obrannej spolupráci medzi USA a Slovenskom," uviedol hovorca. Dohoda ide podľa strany ďaleko nad úroveň bežnej spolupráce a otvára možnosť, že sa Slovensko bude podieľať na vojenských provokáciách voči východným partnerom, čo nie je v záujme štátu ani občanov.
Strana hovorí aj o zlom vzťahu ministra s vojakmi, a to pre nátlak na vojakov, aby sa dali zaočkovať proti COVID-19. "Sankcie majú napríklad podobu zákazu účasti na zahraničných misiách pre tých vojakov, ktorí sa nedajú zaočkovať. Minister však ide ešte ďalej a na vojakov v súvislosti s koronavírusom podáva aj trestné oznámenia, čo je neakceptovateľné," komentoval Mažgút.
V roku 2022 si ministerstvo podľa Smeru musí dať za cieľ rokovať s ministerstvom financií o možnostiach úpravy rozpočtu s cieľom navyšovania platov a udržania pracovných pozícií. "Je taktiež potrebné prehodnotiť jednotlivé nákupy a vzhľadom na prebiehajúcu krízu vylúčiť všetky tie, ktoré nie sú nutné a urgentné. Ministerstvo musí zároveň začať rešpektovať dobrovoľnosť očkovania," zhrnul hovorca.