Úspech vakcín spoločnosti Biontech podporuje nemecký farmaceutický priemysel. V roku 2022 očakáva prudký nárast predaja, informuje nemecký Der Stern.
Nemecký farmaceutický priemysel očakáva vďaka silnému dopytu po vakcínach proti koronavírusu výrazné oživenie svojho podnikania.
V novom roku by mal obrat odvetvia vzrásť o osem percent a výroba o dobré tri percentá, predpovedá Nemecké združenie výskumných farmaceutických spoločností (vfa). Tým by sa mala zvýšiť aj zamestnanosť o tri percentá na viac ako 122 000 ľudí do konca roka 2022.
„Farmaceutický priemysel v Nemecku sa v kríze ukazuje ako mimoriadne silný," povedal prezident spoločnosti vfa Han Steutel. Je teda rozhodujúcim faktorom hospodárskeho rastu.
Prevrat spoločnosti Biontech, ktorá priniesla na trh prvú schválenú vakcínu proti koronavírusu z Nemecka, má priame, aj nepriame pozitívne dôsledky pre miestny farmaceutický priemysel, uviedol Steutel. „Zvýšila sa nielen výroba nemeckých spoločností, ale aj zahraničných korporácií, ako sú Astra Zeneca a Johnson & Johnson, ktoré tu majú viac výroby."
Úspech vakcín Biontech je podľa neho obrovskou príležitosťou. Farmaceutický priemysel už v tomto roku zaznamenal prudký vzostup. Podľa vfa sa očakáva nárast predaja o 13 percent a výroby o päť percent.
Len v Nemecku sa na vakcíne Biotech a Pfizer podieľa 13 spoločností. Z 2,7-percentného rastu nemeckého hospodárstva, ktorý ekonómovia predpovedali, bude podľa výpočtov združenia 0,5 percentuálneho bodu pravdepodobne tvoriť len spoločnosť Biontech. Zastupuje 45 spoločností s približne 92 000 zamestnancami.
Han Steutel tiež vidí potrebu dobiehať spoluprácu medzi výskumníkmi, klinikami a univerzitami. Podľa neho existujú medzery v digitalizácii a problémy s výmenou údajov. „Farmaceutické spoločnosti nemajú prístup k elektronickým údajom o pacientoch, čo sa v skutočnosti dá urobiť kdekoľvek na svete. To nie je dobré pre našu povesť."
Podľa neho tlak na farmaceutický priemysel prichádza z Číny. „Súťaž o Európu a USA bude dlhodobá," - povedal Steutel. Čínsky farmaceutický priemysel je podľa neho silný v patentových prihláškach a rýchly v klinickom výskume s veľkými skupinami pacientov.
Farmaceutický sektor nepatrí v Nemecku medzi veľmi veľké priemyselné odvetvia, ale dosahuje vysokú pridanú hodnotu. Ročný obrat bol nedávno 47,2 miliardy eur a väčšina liekov sa vyváža. Podľa vfa je farmaceutický priemysel s výdavkami na výskum a vývoj vo výške 7,8 miliardy eur najsilnejším výskumným odvetvím v Nemecku.
Podľa názoru Nemeckého zväzu chemického priemyslu (VCI) pandémia ponúka dobré vyhliadky. Koronavírus je šancou pre Nemecko ako miesto podnikania, aby sa opäť stalo „svetovou lekárňou“, povedal nedávno prezident VCI Christian Kullmann.
Najnovšie farmaceutický priemysel žiadal, aby sa politici poučili z pandémie. „Koronakríza musí viesť k politickému prehodnoteniu a opatreniam vo farmaceutickom sektore," -povedal Hans-Georg Feldmeier, predseda Nemeckého združenia farmaceutického priemyslu (BPI), dodáva Der Stern.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.