Nemeckí zákonodarcovia musia zakročiť. Rozhodnutie súdu zvyšuje ochranu ľudí so zdravotným postihnutím pri triedení pacientov chorých na COVID-19, píše portál politico.eu.
Na základe rozhodnutia nemeckého Ústavného súdu nemecký parlament musí okamžite zaviesť pravidlá na ochranu ľudí so zdravotným postihnutím. Týka sa to ich doterajšieho znevýhodňovania pri rozhodovaní lekárov o triedení pacientov chorých na COVID-19.
Súd v rozhodnutí skonštatoval, že nemeckí zákonodarcovia doposiaľ neprijali preventívne opatrenia, ktoré by zabránili diskriminácii postihnutých ľudí pri poskytovaní životne dôležitej intenzívnej starostlivosti, a teda tieto zdroje nie sú dostupné pre všetkých.
Nemecký Ústavný súd tak vyhovel sťažnosti deviatich osôb so zdravotným postihnutím. Dospel k záveru, že zákonodarcovia nekonali v súlade s nemeckou ústavou. V nej sa totiž uvádza, že „nikto nesmie byť znevýhodnený z dôvodu zdravotného postihnutia“.
Súd tiež upozornil na to, že usmernenia Združenia nemeckých lekárov intenzívnej starostlivosti a urgentnej medicíny neposkytujú dostatočnú ochranu. Nie sú ani právne záväzné.
Predseda združenia Uwe Janssens usmernenia obhajoval a trval na tom, že ľudia so zdravotným postihnutím nie sú pri rozhodovaní lekárov o triedení pacientov znevýhodnení.
Podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI), hlavného orgánu verejného zdravotníctva v Nemecku, je v súčasnosti viac ako 19 percent lôžok na nemeckých jednotkách intenzívnej starostlivosti obsadených pacientmi s ochorením COVID-19, dodáva portál politico.eu.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.