Rusko varuje pred oneskorením projektu Nord Stream 2. Bude dodávať plyn, alebo bude z toho len veľký debakel? Čo bude v roku 2022 s kontroverzným plynovodom? – pýta sa epochtimes.de.
Rusko trvá na rýchlom rozhodnutí o spustení plynovodu Nord Stream 2. „Myslím si, že nikto nepotrebuje umelé naťahovanie uvedenia plynovodu do prevádzky," – vyhlásil ruský veľvyslanec v Nemecku Sergej Nečajev.
Rusko je podľa neho pripravené okamžite dodávať plyn do Nemecka prostredníctvom dvoch potrubí pod Baltským morom. Očakáva, že nemecká vládna koalícia SPD, Zelených a FDP bude projekt riešiť „pragmaticky a v prospech spotrebiteľov".
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zopakovala, že Nord Stream 2 je pre ňu viac ako len projekt súkromného sektora. „Posledných niekoľko rokov jasne ukázalo, aj vzhľadom na rôzne vnímanie v Európe, akú zohráva geostrategickú úlohu," – uviedla.
Z tohto dôvodu už predchádzajúca nemecká vláda CDU/CSU a SPD poukázala na to, že tento plynovod vyvolá aj bezpečnostné problémy.
Alexander Dobrindt z CSU sa vyslovil za uvedenie plynovodu do prevádzky hneď po odstránení právnych prekážok. „Neustále spochybňovanie Nord Streamu 2 je zásadne nesprávna cesta," - povedal.
Dve kontroverzné plynovodné potrubia medzi Ruskom a Nemeckom sú pripravené, ale stále chýba povolenie na prevádzku od Spolkovej sieťovej agentúry. Jej predseda Jochen Homann nedávno uviedol, že rozhodnutie v tejto veci nebude prijaté v prvej polovici roka. Po rozhodnutí agentúry sa očakáva aj preskúmanie zo strany Európskej komisie.
Nemecký Kancelár Olaf Scholz (SPD) označil postup za „úplne apolitický" a plynovod za „projekt súkromného sektora". Šéfka nemeckej diplomacie s ním zdieľa rovnaký názor, pokiaľ ide o schvaľovací proces. Na ťahu je teraz Spolková sieťová agentúra.
Ministerka Baerbocková však poukázala aj na dohodu medzi vládou Angely Merkelovej (CDU) a USA o plynovode Nord Stream 2. „Koniec koncov, už stará nemecká vláda spolu s vládou USA jasne povedali, že energia sa nesmie používať ako zbraň, malo by to značné dôsledky.“
Spojené štáty sú proti plynovodu. Obávajú sa, že Európa sa stane príliš závislou od ruských dodávok energie. Ruský veľvyslanec v Nemecku Nečajev poukázal na slová exkancelárky Merkelovej, že ide o projekt súkromného sektora, ktorý by nemal byť spájaný s politikou.
Na otázku, či Rusko bude brať Scholza za slovo, veľvyslanec odpovedal: „Nikoho neberieme za slovo, ale berieme to na vedomie. Dúfame, že sa nám projekt podarí zrealizovať. Všetci by z toho mali úžitok“, cituje na záver slová veľvyslanca epochtimes.de.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.