Testovanie na koronavírus doma môže byť pre variant omikron menej výpovedné, než sa pôvodne predpokladalo. Podľa americkej štúdie so živými vírusmi existuje riziko falošne negatívnych výsledkov, informuje Der Spiegel.
Nenáročné testy, ktoré sa dajú vykonať doma, sa považujú za nevyhnutný nástroj v boji proti pandémii koronavírusu. V prípade rýchlo sa šíriaceho variantu omikron však môžu byť menej presné, ako sa pôvodne očakávalo. Naznačujú to nové informácie amerických zdravotníckych úradov.
„Predbežné údaje naznačujú, že antigénové testy môžu odhaliť omikronový variant, ale môžu mať nižšiu citlivosť," uviedol americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Citlivosť je miera pravdepodobnosti, s akou test preukáže pozitívny výsledok pri existujúcej infekcii.
Najnovšie údaje sú založené na výskume s použitím živých vírusov od skutočných pacientov. Úrad FDA predtým preskúmal testy s usmrtenými vírusmi a nezistil žiadne rozdiely medzi rôznymi variantmi koronavírusu. Podľa úradu nové údaje lepšie odrážajú skutočnosť, ale štúdie ešte neboli ukončené.
FDA ďalej uviedol, že používanie antigénových testov sa stále odporúča, ale ľudia by mali dodržiavať oficiálne pokyny. Napríklad niektoré z takzvaných rýchlych testov prikazujú používateľom vykonať dva testy s určitým časovým odstupom, aby sa potvrdil negatívny výsledok.
Ak je rýchly test negatívny, ale je pravdepodobné, že osoba má COVID-19 kvôli príznakom alebo blízkosti infikovaných osôb, odporúča sa jej vykonať PCR test – „zlatý štandard" na zistenie infekcie koronavírusom.
Rozdiel medzi testami PCR a antigénovými testami spočíva v tom, že tieto testy reagujú na bielkovinové fragmenty (proteíny) z obalu vírusu. V prípade variantu omikron je však na mnohých miestach zmutovaný. Testy PCR naopak zisťujú genetický materiál vírusu. Sú presnejšie, pretože dokážu produkovať milióny kópií RNA vírusu, takže sa dajú zistiť aj tie najmenšie množstvá.
Výhodou antigénových testov je ale to, že sa dajú použiť doma, ich výsledok sa dá zistiť v priebehu niekoľkých minút a sú lacné, zatiaľ čo PCR testy trvajú niekoľko hodín a vzorky sa musia vyšetriť v laboratóriu, dodáva Der Spiegel.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.