Príde už konečne po dvoch rokoch SARS-CoV-2, jednom roku očkovania a miliónoch úmrtí na celom svete očakávaná endémia, alebo sme uviazli v trvalej pandémii? Akú úlohu zohrá variant omikron v ďalšom vývoji koronakrízy?
Od prvých správ o záhadnom ochorení pľúc v čínskej metropole Wuhan uplynuli už viac ako dva roky. Zatiaľ čo Čína sa snaží dať koronavírusu čo najmenej priestoru, Nemecko je na začiatku piatej vlny. Podľa odborníkov hrozí, že výrazne zatieni tie predchádzajúce, aj keď o novom variante omikron sa toho ešte veľa nevie.
Napriek tomu mnohí neskrývajú obavy: Kedy sa konečne prestanú objavovať nové varianty s množstvom chorých a mŕtvych a kolotočom očkovaní? O téme píše v komentári nemecký magazín GMX.
Podľa odborníkov je nepravdepodobné, že by sa taký nákazlivý a rozšírený patogén, akým je SARS-CoV-2, dal zlikvidovať. No nepredpokladá sa ani, že pandémia bude nekončená. Vírus ale zostáva prítomný v populácii. A ako tvrdí epidemiológ Rafael Mikolajczyk z Halle, možné sú sezónne výkyvy. Stopkou by však mohla byť imunita.
Náš imunitný systém potom už nie je konfrontovaný s novým patogénom, ale je vyzbrojený predchádzajúcimi infekciami alebo očkovaním. Prezident Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler hovorí o základnej imunite, ktorú je potrebné vybudovať.
Omikron bol pre odborníkov veľkým prekvapením. Mohol by proces urýchliť. Podľa epidemiológa Hajo Zeeba z Leibnizovho inštitútu pre výskum prevencie a epidemiológie v Brémach možno predpokladať zrýchlený prechod infekcie v populácii. Dá sa očakávať, že omikron vyvolá u ľudí imunitnú reakciu.
Virologička Isabella Eckerle zo Ženevskej univerzity nedávno na Twitteri napísala, že omikron by sa mohol stať našou výstupnou vlnou a vstupenkou do endémie. Imunita sa však vykupuje mnohými prípadmi ochorení a úmrtí.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je presvedčená, že akútna fáza pandémie mohla byť už dávno za nami - keby bohaté krajiny nehromadili vakcíny a nezabránili tak zásobovaniu mnohých chudobnejších krajín. Ak dosiahneme 40-percentnú zaočkovanosť vo všetkých krajinách, prakticky ukončíme akútnu fázu pandémie, tvrdí Bruce Aylward, epidemiológ a expert na koronavírus WHO v Ženeve. Desiatkam krajín sa však tento cieľ do konca roka naplniť nepodarí.
Ukončenie akútnej fázy by znamenalo, že vírus bude naďalej cirkulovať, ale zdravotnícke systémy si s ním budú vedieť poradiť vďaka vakcínam a liekom - podobne ako pri chrípkových vírusoch.
WHO viní zo súčasnej situácie nedostatok solidarity zo strany bohatých krajín. Na druhej strane farmaceutický priemysel tvrdí, že vakcín je dostatok, len skepsa voči očkovaniu je na mnohých miestach stále príliš veľká.
Zdá sa, že omikron je presne to, pred čím WHO vždy varovala: že v regiónoch sveta so slabou zdravotnou starostlivosťou a nízkou ochranou pred očkovaním sa môžu vyvinúť nové varianty vírusov, ktoré oslabujú ochranu poskytovanú predchádzajúcim očkovaním.
Preto spravodlivá distribúcia vakcín nie je aktom charity, ale je vo vlastnom záujme bohatých krajín. Už dávno na to upozorňoval aj šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ak chceme na budúci rok ukončiť pandémiu, musíme ukončiť nerovnomerné rozdelenie. Musíme zabezpečiť, aby bolo do polovice budúceho roka zaočkovaných 70 percent populácie v každej krajine.
Začiatkom decembra virológ z Charité Christian Drosten vyvrátil obavy z trvalej pandémie s opakovanou potrebou očkovania celej populácie. Tvrdí, že sa to zastaví.
Krajina presadzuje prísnu stratégiu nulového COVIDu. Krátko pred Vianocami bol napríklad pre 13 miliónov obyvateľov čínskeho mesta Si-an zavedený masívny zákaz vychádzania kvôli desiatke prípadov nákazy koronavírusom.
Čoraz viac sa však pochybuje o tom, či sú čínske vakcíny rovnako účinné ako očkovacie látky západných výrobcov.
Po dvoch rokoch skúseností s pandémiou je podľa odborníkov veľmi ťažké predpovedať ďalší priebeh ochorenia. Veľmi výstižné je preto vyjadrenie virologičky Sandry Ciesekovej: Nemožno nič sľúbiť, ale ani vylúčiť, dodáva na záver portál GMX.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.