Vznik Ku-klux-klanu či ničivé katastrofy. Hoci sa Vianoce už tradične označujú ako sviatky lásky a pokoja, ani v tomto období nebol mier, láska a pokoj zaručený. Zlo, rovnako tak ako smrť, nikdy neoddychuje.
Vybrali sme pre vás niektoré z najhorčích udalostí, ktoré sa stali v období vianočných sviatkov.
Zatiaľ čo sa všetci pripravovali na oslavu Vianoc, nad Severným morom bujnela gigantická búrka, ktorá sa chystala spôsobiť jednu z najväčších prírodných katastrof v histórii Európy. Na Štedrý deň, približne o jednej hodine ráno, povodňová vlna udrela na pobrežie a zaplavila veľký pás fariem a miest rozprestierajúcich sa od Holandska po Dánsko, píše portál brainee.sk.
Prúd strhol tisíce ľudí priamo z postelí. Mnohí sa utopili, ostatní bojovali o život v korunách vysokých budov a stromov. Voda dosiahla výšku cez tri metre a ničila všetko, čo jej prišlo do cesty. Obloha sa vyjasnila až 27. decembra. Dovtedy však stihlo zomrieť približne 14-tisíc ľudí.
Zdroj: Wikipedia/Neznámy autor
Zatiaľ čo deti sa tešili na vianočné darčeky, v americkom meste Pulaski bola založená najznámejšia nenávistná skupina rasistov v Spojených štátoch. Ku-Klux-Klan skutočne vznikol na Štedrý večer v roku 1865. No namiesto pokoja a lásky šíril nenávisť a rasizmus.
V čase najväčšej slávy mal približne šesť miliónov členov. Tí vyvraždili a umučili tisíce Afroameričanov iba kvôli ich farbe pleti. Základom klanu bola anonymita, ktorú docielili známym rúchom.
To vzniklo z habitu španielskych kňazov, ktorí v nich vykonávali pohrebné slávnosti. Klan prežil dodnes, no má len niekoľko tisíc členov.
Zdroj: Wikipedia/Denver Library Digital Collections
Legendárny britský filmový herec, skladateľ, režisér a producent Charlie Chaplin zomrel skoro ráno 25. decembra počas spánku v dôsledku mozgovej porážky. Ikona nemého filmu mala 88 rokov.
Je smutné, že v hrobe pokoj nenašiel - jeho rakvu v roku 1978 vykopali dvaja imigranti, ktorí od rodiny žiadali výkupné. Rakvu sa však nakoniec podarilo nájsť.
Zdroj: YouTube
Kongresová knižnica vo Washingtone sa v roku 1851 mohla pýšiť zbierkou približne 55-tisíc kníh. Všetko sa však zmenilo 24. decembra toho roku. Chybný komínový prieduch takmer celú knižnicu zapálil.
Priestory v minulosti horeli hneď niekoľkokrát, no vždy sa väčšinu kníh podarilo zachrániť. Teraz však bolo všetko inak. Zhorelo 35-tisíc kníh.
Medzi nimi boli dve tretiny 6487-zväzkovej zbierky Thomasa Jeffersona. Tá mala, paradoxne, nahradiť knihy stratené pri vyhorení knižnice v auguste 1814 a počas vojny v roku 1812.
Zdroj: Wikipedia/Library of Congress
Dňa 26. decembra 2004 otriaslo dnom Indického oceánu pri pobreží Indonézie zemetrasenie s magnitúdom 9,1 a uvoľnilo energiu ekvivalentnú 23-tisíckam atómových bômb zhodených na Hirošimu.
Ak by boli škody zachytené na morskom dne, nebol by to veľký problém. Silné zemetrasenie však vytlačilo obrovské množstvo vody a vyslalo masívne vlny ničenia, ktoré sa šírili smerom k okolitým pobrežiam.
Až 30-metrové vlny zabili 230-tisíc ľudí v 15 krajinách a spôsobili škody na majetku vo výške 14 miliárd dolárov. Išlo o najsmrteľnejšie cunami v zaznamenanej histórii.
Ilustračné foto, zdroj: YouTube
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.