Podľa bankových analytikov viac, ako polovica Slovákov vníma svoju finančnú situáciu skôr negatívne. Tretina nevidí nádej na jej zlepšenie. Prieskum ukázal, že si nemôžeme dovoliť toľko tovarov či služieb, ako po minulé roky. Viac zisťoval portál dnes24.sk
podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) v novembri vzrástla inflácia o 5,6 percenta. Znamená to, že vianočné darčeky, ale aj Štedrá večera či vianočné pečenie nás vyjdú drahšie. Medziročne podľa dnes24.sk vzrástli ceny potravín o 4,5 percenta. prvom polroku ich ceny ešte medziročne klesali, zhruba od júna tempo ich cenového rastu výrazne zrýchľuje. Podľa analytičky: „Môžeme povedať, že vianočné nákupy potravín nás tento rok vychádzajú v priemere o 4 až 5 percent viac ako vlani. Samozrejme záleží od toho, ktoré potraviny zvykneme nakupovať. Napríklad až desiatky percent si priplatíme pri nákupe viacerých druhov zeleniny a ovocia, a tiež masla či rastlinného oleja. Pri iných zase dokážeme aj nejaké to euro ušetriť.“
Patrí medzi ne oblečenie, ale aj elektronika. Nedostatok čipov viedol k tomu, že ceny šli výraznejšie hore. Podľa dnes24.sk ceny tabletov stúpli o cca 3 percentá, LED televízorov o šesť percent, ale počítač, či notebook môže byť drahší aj o trinásť percent.
To je elementárna rada klientskeho ombudsmana jednej z bánk. "Ľudia na Vianoce by sa zbytočne nemali zadlžovať. Na druhej strane, ak bude obdarovanému človeku vysnívaný darček slúžiť podstatne dlhšiu dobu, ako ho budete splácať, je to samozrejme možné. Aj tu však treba postupovať s rozvahou.“
Aktuálna pandémia a digitalizácia vytvárajú priestor pre online nákupy. „Tu si vieme porovnávať ceny a nakúpiť výhodnejšie. Ak si potrebujeme požičať, platí základné pravidlo, že nadobudnutá vec by mala mať dlhšiu životnosť, ako je doba splatnosti úveru. Určite by sme sa nemali zadlžovať kvôli nákupom vianočných darčekov,“ dodala Gáliková.
Ď