Tohtoročné Vianoce budú riadne predražené! Dôvodom sú vyššie ceny najdôležitejších surovín a energií potrebných na výrobu. Toto sú štyri položky, ktoré zdraželi najviac.
Tento rok nám peňaženky poriadne prevetrá aj vianočné pečivo. A bude jedno, či si ho kúpite hotové, alebo sa rozhodnete upiecť si sladké dobroty sami. Môžu za to vyššie ceny najdôležitejších surovín, nielen múky, ale napríklad aj cukru, píšu Hospodárske Noviny.
„Najviac stúpla cena koláčov s rôznymi plnkami, ako sú mak, orech, tvaroh, lekvár a vianočiek, keďže suroviny išli o 30 percent hore,“ opisuje ekonómka pekárne Božik Zuzana Zigová.
Pri výrobe pekárov zaskočila najmä cena múky. Náklady na výrobu pritom stúpajú naprieč celým potravinárskym segmentom, pričom dôsledky pandémie ovplyvnili, samozrejme, aj tú nepotravinársku oblasť.
Podľa Štatistického úradu bola cena potravín a nealkoholických nápojov v októbri 2021 medziročne vyššia o 3,9 percenta. Najvyšší nárast zaznamenali oleje a tuky.
Za nimi sa umiestnila zelenina, ovocie a chlieb. „Očakávame, že tempo zdražovania potravín sa do konca tohto roka ešte zrýchli. Za tohtoročný predvianočný nákup potravín tak zaplatí slovenská domácnosť približne o päť percent viac ako vlani,“ tvrdí analytička Eva Sadovská zo spoločnosti WOOD & Company.
Dôvodov je pritom hneď niekoľko. „Nie je vôbec tajomstvom, že tohtoročné Vianoce budú drahšie a bude sa to týkať aj potravín. Zdražovanie vstupov, ktoré vplývajú na výrobu potravín, na rastlinnú a živočíšnu výrobu, sa deje kontinuálne počas celého tohto roka,“ konštatuje Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Podobný vývoj sa týka aj nepotravinového sortimentu. Tu v októbri podľa Sadovskej boli napríklad počítače medziročne drahšie až o osem percent. Príčinou zvyšovania cien je najmä nedostatok čipov vo svete, čo spôsobuje obmedzenia pri výrobe.
Rovnako sa na tom podpisujú problémy v logistike či obmedzenie kapacít lodnej a leteckej dopravy.
S dopravou pritom zápasí aj firma Mall, pretože ceny tej námornej miestami výrazne stúpli. „Náklady na trhu v niektorých prípadoch vzrástli extrémne, v porovnaní s minulým rokom až osemnásobne. Situácia sa zatiaľ nezlepšuje a od dodávateľov už máme indície, že sa to premietne aj do cien výrobkov a dostaneme od nich znovu nové cenníky,“ vyjadrila sa hovorkyňa spoločnosti Pavla Hobíková.
Podľa Štatistického úradu priemerná cena detského bicykla vzrástla v októbri medziročne o takmer desať percent. „Ceny stúpli o 30 percent. Naposledy sme preceňovali pred mesiacom a predtým to bolo v máji,“ opisuje Peter Šolto, predajca v spoločnosti Bajkula.
Problémy pri zdražovaní spôsobila už spomínaná cena dopravy, ktorá sa im v priebehu roka navýšila štvornásobne. Zdražovali aj súčiastky, napríklad pedále, ktoré minulý rok stáli 30 eur, majú aktuálne hodnotu 50 eur.
Ovplyvnilo to samotnú výrobnú cenu bicyklov, no napriek tomu sa aktuálne vo svete tešia vysokému dopytu. Ten spôsobuje dokonca aj nedostatky na trhu, a napríklad tovar, ktorý predajca objednával minulý rok v septembri, prišiel namiesto apríla až teraz.
Za tento tradičný vianočný darček si rovnako v tomto roku priplatíme. Podľa analytičky Sadovskej sa v porovnaní s minuloročným októbrom ceny kníh navýšili o 2,6 percenta.
„Ide o nárast približne o päť až desať percent. Menší registrujú vyššie nárasty. Niektorí sa snažia držať cenu čo najnižšie, ale aj tí museli ísť trošku vyššie,“ tvrdí majiteľka kníhkupectva Na korze v Humennom Alexandra Harvanová.
Dôvodom je podľa nej nedostatok papiera na trhu, ale aj nárazové tlačenie u vydavateľov. To spôsobila pandémia, ktorá odložila vydanie niektorých titulov. Znížili sa príjmy vydavateľstiev, čo museli dohnať aj napríklad menším navýšením cien.
Chcete nám pomôcť?
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.