Proti Omikronu nemajú optimálnu ochranu ani očkovaní, ani tí, ktorí COVID už prekonali, píše gmx.net.
Odborníci odhadujú, že bude podstatne väčší podiel ľudí náchylných na tento variant, než to bolo v prípade delty. Keďže omikron je relatívne nový, mnohé jeho vlastnosti sa nedajú presnejšie predvídať. Stále zostáva veľa otvorených otázok, priznala infektologička Jana Schroederová z nemeckého Rheinu.
Omikron má pozoruhodný počet genetických mutácií na kľúčových miestach. Viac ako 30 mutácií ovplyvňuje tzv. spike proteín, ktorý vírus využíva na vstup do ľudských buniek. Nový variant je navyše oveľa infekčnejší než delta.
Laboratórne testy naznačujú, že tento variant ohrozuje aj zaočkovaných. Omikron dokáže prekonať prvú líniu obrany - protilátky. Imunitný systém očkovaných ľudí má iné prostriedky na obranu.
Omikron môže značne ovplyvniť šírenie vírusu zaočkovanými. Ani tí, čo majú za sebou dve dávky vakcíny, nie sú pred ním v bezpečí a mali by byť opatrní.
Podľa konzorcia Biontech/Pfizer ani dve dávky vakcíny nie sú dostatočnou ochranou pred infekciou. Ako uvádza štúdia z Veľkej Británie, účinnosť vakcíny voči omikronu klesá na 34 percent 15 týždňov po druhej dávke vakcíny Pfizer. Ľudia, ktorí boli očkovaní dvoma dávkami vakcíny spoločnosti AstraZeneca, už neboli chránení. Dva týždne po „posilňovacom“ očkovaní sa však účinnosť u oboch vakcín zvýšila na viac ako 70 percent.
Hoci „posilňovacia“ vakcinácia môže opäť zvýšiť hladinu protilátok a chrániť tak pred infekciou, podľa súčasných zistení nie je dokonalá. Zaznamenali sa totiž už aj prípady omikronu u trojnásobne očkovaných ľudí. Virologička Sandra Cieseková z Univerzitnej nemocnice vo Frankfurte varovala, že sústredenie sa na „posilňovacie“ očkovanie nebude stačiť, lebo ochrana sa opäť oslabí.
„Omikron sa šíri takou rýchlosťou, akú sme nezaznamenali pri žiadnom predchádzajúcom variante," – skonštatoval v Ženeve šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nový variant zistili už v 77 krajinách. V skutočnosti ich ale bude oveľa viac, len ho tam ešte neodhalili.
Vo Veľkej Británii odborníci predpokladajú zdvojnásobenie počtu prípadov každé dva až tri dni, prípadne ešte rýchlejšie. Podľa odhadov zdravotného úradu EÚ ECDC sa omikron pravdepodobne stane dominantným variantom v Európe už v prvých dvoch mesiacoch roku 2022.
Samotné očkovanie žiadnu krajinu nevyvedie z tejto koronakrízy. Potrebné sú aj rúška, odstupy, vetranie a hygiena rúk. Viacerí odborníci zdôrazňujú potrebu prispôsobiť vakcíny priamo na omikron, dodáva gmx.net.
------------------------------------------
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.