Plynovod Nord Stream 2 spôsobuje rozkol v Európe. Zatiaľ čo Poľsko a Ukrajina presadzujú, aby sa plynovod neuvádzal do prevádzky, Rakúsko trvá na jeho spustení, píše epochtimes.de.
V konflikte s Ruskom Ukrajina vyzvala Nemecko, aby využilo plynovod Nord Stream 2 v Baltskom mori na vyvíjanie tlaku na Moskvu. Nemecký kancelár Olaf Scholz (SPD) musí v rozhovoroch s Ruskom využiť plynovod ako „dôležitý nástroj", povedal na summite EÚ s piatimi bývalými sovietskymi republikami ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poľsko, člen EÚ, tiež vyzvalo Scholza, aby využil plynovod ako páku.
Na summite tzv. Východného partnerstva predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki opäť označil plynovod cez Baltské more za „chybu" a nástroj „vydierania" v rukách ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Morawiecki už počas inauguračnej návštevy Scholza vo Varšave ho vyzval, aby nespustil do prevádzky nedávno dokončený plynovod z Ruska do Meklenburska-Predpomoranska. Už roky je tŕňom v oku Poľsku a Ukrajine, keďže má dodávať zemný plyn obchádzajúc obe krajiny.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa už skôr vyjadrila, že by sa plynovod nemal uviesť do prevádzky. Z vládnych kruhov v Berlíne zaznelo, že momentálne „nie je potrebné prijať žiadne rozhodnutie". V polovici novembra nemecká Sieťová agentúra zastavila schvaľovací postup a vyzvala prevádzkovateľa Gazprom, aby vykonal potrebné právne úpravy.
Okrem Scholza sa na summite EÚ s Ukrajinou, Gruzínskom, Moldavskom, Arménskom a Azerbajdžanom po prvýkrát zúčastnil aj nový rakúsky kancelár Karl Nehammer. Ten sa vyslovil za uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky. Plynovod je "geostrategickým projektom pre celú EÚ," zdôraznil.
Zelenskyj vyzval EÚ, aby zaviedla preventívne sankcie voči Rusku. Jeho krajina chce „silné sankcie pred možnou eskaláciou", povedal. EÚ to však odmieta, ako to jasne dala najavo predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Poukázala na sankcie, ktoré už boli voči Rusku uvalené po anexii Krymu v roku 2014. „Náš odkaz je jasný: Ak Rusko opäť podnikne agresívne kroky proti Ukrajine, dôsledky budú vážne."
Pred summitom viedol Scholz trojstranné rozhovory s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Podľa Macronovho úradu chcú Nemecko a Francúzsko opäť zintenzívniť svoje sprostredkovateľské úsilie v tomto konflikte, uzatvára epochtimes.de.
------------------------------------
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.