Predsedníčka Progresívneho slova evidentne tiež zaregistrovala rozhovor s M. Trubanom, ktorý robila pre Denník N pani Monika Tódová. A tak sa vo svojom statuse na sociálnej sieti vyjadrila.
"Tento status nie je a nemá byť kritikou novinárskej obce an bloc. Naopak. Mimoriadne mi záleží, aby sa u nás neživil hrubý, osočujúci a paušalizujúci slovník znevažujúci prácu novinárskej obce." Píše predsedníčka PS. Podľa vlastných slov, či ako ľudskoprávna aktivistka, právnička, alebo politička, vždy stála na stranedemokracie a tak je jej kritika adresná.
Reagovať na rozhovor donútili p. Biháriovú niektoré sugestívne otázky, ktoré M. Tódová kládla "progresívcom". Tie by jej kolegov akoby mali: "dotlačiť k negatívnemu vymedzeniu voči predsedníčke. Je pri tom čudné, že ide o otázky o mne, no mne akosi nemá odvahu ich položiť Nuž pokojne teda odpoviem priamo ja, netreba cez ne robiť pasce na kolegov." Reaguje vľúdne predsedníčka PS.
"Nie pani Tódová, je nestojím uprostred. Odvaha zaujať postoj mi nikdy nechýbala. „Problém“ je akurát ten, že ja nestojím apriori vždy na vašej strane. To, kde stojím, je v skutočnosti vždy závislé na tom, že hľadám pod nohami zákonnosť, aby som sa o ňu vedela oprieť." Vysvetľuje I. Biháriová: "Preto som v tom opatrná a neplytvám prejavmi. Nadovšetko si ctím zásady trestného konania, vrátane rovných metrov a tieto hodnoty sú mi prednejšie, než či sa vám zapáčim. Volá sa to úcta k vláde práva. Presne to robím celý život. A mienim v tom pokračovať." Predsedníčka PS vysvetľuje, že na tom, že nestojí apriori na strane p. Tódovej, nie je nič osobné: "Viazanosť zákonom a nadvláda práva totiž znamená, že nemáme chvalabohu systém žiadnych morálnych apoštolských autorít, ktoré sa stavajú nad súdy a povedia nám už vopred, kde máme stáť a čomu veriť. A nebodaj sa urazia, ak nepricupkáme tam, kde stoja oni."
"A v čom je presne problém? Som ohlásila vraždu či výkon ústavného práva? Profesionálny novinár nemôže takto ulietavať a prepadnúť tomu, aby súdil a odpisoval lídrov/derky podľa toho, či mu podržia vládu, ktorú on preferuje. Ak p. Todovej imponujú klaunovské rošády, je to v poriadku. Ja však verím, že Slovensko nie je odkázané ani na klan arcizla ani cirkusovú manéž." Hovorí otvorene p. Biháriová: "Na druhej strane, isteže pani Tódovej ľudsky rozumiem: užila si svoje a má oprávnený strach z toho, aby voľby a výmena vlád nezvrátili procesy či nebodajbože neohrozili aj ju osobne.
Toto je podľa I. Biháriovej oveľa väčšia téma, než problém podcastov. Preto kto chce, si ju bude môcť nájsť v jej samostatnom blogu. "Prekvapilo ma totiž, že ani p. Milan Šimečka, ktorého intelekt ma vedel vždy nadchnúť, vôbec netrafil pointu, keď oponoval mojej kritike okolo kajúcnikov. PS:. Šepkáme si to už tak dlho v kaviarniach - ako politicky angažovaná žurnalistika už nechráni, ale naopak ničí to, čo mala chrániť: Úlohou novinárov nie je viesť "svätú vojnu" s korupciou či extrémizmom. Ale chrániť demokraciu - lebo to je to prostredie, v ktorom všetky zápasy prebiehajú a od toho, ako kvalitné inštitúcie, procesy, brzdy a protiváhy v systéme sú, presne tak budú príslušné inštitúcie úspešné v boji s kriminalitou."
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme, redakcia HD.