Krajiny EÚ sa zaviazali prijať 40 tisíc afganských utečencov. Podľa komisie EÚ tento sľub zložilo pätnásť krajín, medzi nimi aj Slovensko. Za nás záväzok podpísal minister vnútra Roman Mikulec.
Európska komisia po stretnutí s ministrami vnútra oznámila, že sa pätnásť členských štátov EÚ zaviazalo prijať ďalších 40 tisíc afganských utečencov, píše portál TRT World.
„Všetci zdieľame ochotu posunúť sa od neregulárnych príchodov k pravidelnej migrácii,“ povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johannsonová. „Myslím si, že ide o pôsobivý akt solidarity,“ dodala.
Hovorca Komisie potvrdil, že krajiny ochotné presídliť utečencov sú Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko a Švédsko.
Tlačová agentúra AFP uviedla, že Nemecko prijme väčšinu nových prisťahovalcov, no Komisia nedokázala potvrdiť kvóty, ktoré v piatok prisľúbili jednotlivé krajiny.
„V tejto fáze nie sme schopní potvrdiť podrobné rozdelenie podľa krajín. Existujú ďalšie postupy, ktoré sa musia uskutočniť, kým nebudú definitívne pridelené prostriedky EÚ na spolufinancovanie prísľubov a kým nebudeme môcť potvrdiť definitívne čísla,“ uviedla hovorkyňa Komisie Laura Berardová.
Podľa Berardovej sa pätnásť krajín zaviazalo poskytnúť ochranu celkovo 60 tisíc utečencom vrátane 40 tisíc Afgancov. "Toto úsilie by sa malo realizovať v rokoch 2021-2022," dodala.
Začiatkom tohto roka požiadal Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi Európsku úniu, aby v priebehu piatich rokov prijala 42 500 Afgancov, ale 27-členný blok túto žiadosť nepodporil, keďže niektoré krajiny boli stále proti.
Agentúra OSN pre utečencov (UNHCR) zaznamenala od začiatku roka príchod 97 000 Afgancov do susedných krajín – väčšinou Pakistanu, Iránu a Uzbekistanu. Vzhľadom na to, že sa humanitárna situácia v Afganistane neustále zhoršuje, existuje obava, že tieto čísla budú naďalej rásť.
Susedia Afganistanu už hostili väčšinu afganských utečencov, pričom 2,2 milióna registrovaných v Iráne a Pakistane utieklo z krajiny v priebehu rokov. Irán a Pakistan sa čoraz viac zdráhajú prijať viac a mnohí utečenci tu uviazli v nádeji, že budú presídlení inde.
Medzitým v Afganistane takmer 23 miliónov ľudí – 55 percent populácie – čelí extrémnej úrovni hladu a deviatim miliónom hrozí hladomor, uvádzajú agentúry OSN.
Začiatkom tohto roka prezident Joe Biden uviedol, že USA a ich spojenci evakuovali z Afganistanu viac ako 28 tisíc ľudí po tom, ako krajinu v auguste ovládol Taliban.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme, redakcia HD.