Rusko varovalo, že roztápanie permafrostu v dôsledku globálneho otepľovania môže viesť nielen k uvoľňovaniu metánových plynov a potenciálnej devastácii arktickej infraštruktúry, ale môže spôsobiť aj prebúdzanie starých vírusov a baktérií, informuje portál RT.
Vysoký diplomat Nikolaj Korčunov v rozhovore pre televízny kanál Zvezda prezradil, že Rusko predložilo Arktickej rade, medzivládnemu fóru zloženému z ôsmich krajín, ktoré majú suverenitu nad zemou v rámci polárneho kruhu, projekt o biologickej bezpečnosti.
"Existuje riziko prebudenia starých vírusov a baktérií," uviedol Korčunov, ktorý pôsobí ako veľvyslanec na ministerstve zahraničných vecí a predsedá Výboru vyšších úradníkov pri Arktickej rade.
„Z tohto dôvodu Rusko iniciovalo projekt „biologickej bezpečnosti“ v rámci Arktickej rady,“ pokračoval a poznamenal, že bude mať za úlohu vypracovať celý rad „rizík a nebezpečenstiev“ súvisiacich s „degradáciou permafrostu“ a „budúcimi infekčnými chorobami“.
Korčunov nie je prvý, kto poukázal na tento potenciálne zničujúci vedľajší účinok zmeny klímy. Začiatkom tohto roka ruský vedec Sergej Davydov varoval, že roztápanie permafrostu môže vyniesť na povrch časti starovekých ekosystémov vrátane vírusov.
Davydov varoval, že veľkú časť územia Ruska tvorí permafrost, ktorý sa za milióny rokov neroztopil, a vnútri sa môžu nachádzať staré vírusy, z ktorých niektoré môžu byť mimoriadne nebezpečné.
V posledných rokoch sa ruský prezident Vladimír Putin oveľa otvorenejšie pozerá na klimatické zmeny a opakovane varoval pred nebezpečenstvom globálneho otepľovania pre ekosystémy a životné prostredie krajiny, vrátane topenia permafrostu.
Putin vo svojom prejave v diskusnom klube Valdai v roku 2020 poznamenal, že 65 % územia krajiny tvorí permafrost a každá ekologická zmena bude mať obrovské dôsledky pre ruskú infraštruktúru a mohla by mať obrovský reťazový efekt na jeho ekonomiku.
„Ovplyvňuje to potrubné systémy, obytné štvrte postavené na permafroste a tak ďalej,“ vysvetlil Putin. "Ak sa až 25% povrchových vrstiev permafrostu, čo je asi tri alebo štyri metre, roztopí do roku 2100, pocítime to veľmi silno."
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme, redakcia HD.