Komentár Philippa Khalfineho (Agoravox)
Zatiaľ čo sa hlavné svetové médiá snažia predvídať, kam až môže konflikt na Ukrajine eskalovať, krajina sa stále hlbšie prepadá do vnútropolitickej krízy. Tá je jednou z najhorších za vlády prezidenta Vladimira Zelenského.
Mainstreamové ukrajinské médiá a ich vlastníci z radov ukrajinskej elity ako lusknutím prsta preorientovali svoju agendu na hlavu štátu: Zatiaľ čo predtým nám všetci rozprávali o skutkoch Vladimira Zelenského, dnes píšu a rozprávajú o jeho politickej „… smrti“, píše v komentári na francúzskom webe Agoravox Philippe Khalfine.
Rétorika je tak drsná, že sa predpovedá, že ukrajinský prezident predčasne odstúpi. A Zelenský zatiaľ prepadá panike kvôli sprisahaniu proti nemu a organizuje absurdné tlačové konferencie, aby sa pred ním ochránil.
Konflikt medzi prezidentom a ukrajinskou elitou trvá už mesiace a každým dňom antagonizmus rastie. Zatiaľ, čo obľuba hlavy štátu klesá. Je zrejmé, že odpor k prezidentovi nevzišiel z ničoho nič, má sponzora, veľkého ukrajinského magnáta Rinata Achmetova.
Pripomeňme, že oligarcha dosiahol svoju pozíciu z veľkej časti vďaka svojej schopnosti vyjednávať so všetkými predchádzajúcimi ukrajinskými vodcami. Ostatne ani Zelenský nebol pre Achmetova na začiatku problém: Donecký oligarcha dokonca financoval proprezidentské projekty a zdieľal s ním obchody.
Achmetov sa však teraz ujal úlohy neoficiálneho vodcu novej ukrajinskej opozície a zdá sa, že je pripravený ujať sa postu hlavy štátu. Ako už bolo povedané, ide zatiaľ iba o ťažký informačný útok, ale je to rana do moci Zelenského, ktorá ešte viac podkopáva jeho pozíciu.
Ponúka sa logická otázka: Prečo sa Achmetov rozhodol nevyjednávať so Zelenským a ísť do otvorenej konfrontácie? Sú pre to minimálne dva dôvody: Prvým je antioligarchická politika ukrajinského vodcu, druhým je zapojenie vonkajšieho protagonistu, intervencie Washingtonu.
Achmetov je zjavne nespokojný s novým zákonom proti oligarchom a tiež s ľahkosťou, s akou prezident uvaľuje sankcie. Ešte musí priamo zasiahnuť oligarchu alebo jeho partnerov, ale nikto nevie, ako dlho bude zachovaný status quo. Nedá sa ani vylúčiť, že prezidentská kancelária vyvíjala tlak na holding mediálneho magnáta.
Washington nepodporuje Kolomojského, ktorý stojí na strane Zelenského (príbeh spojený s podporou Trumpa a Giulianiho) a nepodporuje Achmetova, pretože má záujem imobilizovať celý ukrajinský energetický sektor a mať plnú kontrolu nad situáciou vo vnútri krajiny.
V tomto zmysle je situácia pre Spojené štáty dobrá: Poskytujú informácie Zelenskému, ktorý sa dostáva do konfliktu s Achmetovom, Kolomojskij stojí na strane Zelenského, všetci bojujú a slabnú a Washington z tejto vnútropolitickej konfrontácie ťaží.
A v tejto situácii je pre Spojené štáty jediný problém: Obávajú sa, že keď ukrajinské elity bojujú proti sebe, Rusko by mohlo zakročiť a zabrániť ich plánom na implementáciu princípu rozdeľ a panuj, ktorý Američania milujú.
To je presne dôvod všetkej hystérie okolo fiktívnej ruskej invázie na Ukrajinu. Američania sa boja, že Rusko bude zasahovať do situácie, a tak vypúšťajú všetky tieto smiešne útočné mapy, údajne uniknuté plány invázie a ďalšie správy.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme, redakcia HD.