Mysleli ste si, že Jánošík pôsobil len v okolí Žiliny, Trenčína, Kysúc a Oravy? Nuž vážení, zdá sa, že jeho "akčný rádius" bol ďaleko širší. Jánošíkova jaskyňa totiž existuje neďaleko Lučenca. Viac sme sa o tom dozvedeli z portálu Zoznam.sk.
Nájdete ju kúsok od cesty, ktorá vedie z Budinej do Podkriváňa. Odbočíte z nej na zelený turistický chodník a z neho vedie krátka odbočka k jaskyni, o ktorej sa traduje, že sa v nej kedysi skrývali členovia Jánošíkovej družiny. Poloha jaskyne a jej bezprostredné okolie svedčia o tom, že jaskyňa bola využívaná, ako dočasný úkryt. V jej strede dokonca badať stopy po ohnisku.
"Turisti ju teda môžu navštevovať. Nesmú však zabúdať na to, že je to chránená prírodná pamiatka a vzácny prírodný výtvor." Pripomína pre Zoznam Miroslav Kudla zo Správy slovenských jaskýň. Zdôraznil tiež, že to nie je krasová jaskyňa, ale príroda ju vytvorila z andezitovej lávy.
25 Jánošíkových jaskýň. Toľko ich nájdeme na mape Slovenska. Je to zrejme symbolizácia zbojníkov s Jánošíkom. "Jaskyne boli v minulosti spájané práve so zbojníkmi a ich odporom voči feudálnemu útlaku", pripomína Kudla. My v redakcii sme len pri veľmi zbežnom hľadaní objavili tri - v Strážove, Mojtíne a Trenčianskych Tepliciach.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme, redakcia HD.