Poznatky o koronavíruse sa zo dňa na deň menia. Čo sa ešte pred pol rokom považovalo za hoax, dnes je fakt. Ak sme si mysleli, že nás spasia dve dávky vakcíny, mýlili sme sa. Ako dlho budú ľudia po dvoch vakcínach oficiálne považovaní za plne zaočkovaných?
Účinnosť vakcíny po čase pomerne výrazne klesá, a tak Európska únia, ako aj jej jednotliví členovia, zvažujú dĺžku platnosti digitálnych COVID pasov. Práve tie sú pre každého zaočkovaného oficiálnou priepustkou cez hranice či vstupenkou do rôznych prevádzok, píše portál cas.sk.
Onedlho sa priblížime k momentu, keď by prvým plne zaočkovaným mali prestať platiť aktuálne COVID pasy. Ich platnosť bola nastavená na obdobie jedného roka od plnej zaočkovanosti.
„Aktuálne platí platnosť COVID pasu v dĺžke 12 mesiacov. Táto platnosť sa automaticky obnovuje na 12 mesiacov od podania očkovacej látky. To znamená, že ak sa napríklad niekto zaočkoval treťou dávkou vakcíny, platnosť COVID pasu je opäť predĺžená na ďalší jeden rok,“ uvádza hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Je už jasné, že na zachovanie postačujúcej imunity je potrebná aj tretia dávka, a možno budú neskôr potrebné aj ďalšie. Podľa najnovších výskumov totiž už po pol roku od podania druhej dávky klesá účinnosť vakcíny na 60 percent, no po podaní tretej dávky opäť stúpne na zhruba 90 percent.
Európska komisia už koncom novembra odporučila členským krajinám, aby platnosť COVID pasov, ktoré sú vydávané na národnej úrovni, skrátili. Niektoré štáty vrátane napríklad Českej republiky sa podľa toho už zariadili a oznámili, že platnosť očkovacích preukazov skracujú na deväť, prípadne len sedem mesiacov.
Väčšina krajín zatiaľ čaká, aký bude konsenzus na európskej úrovni. K týmto štátom sa zatiaľ radí aj Slovensko. „Čo sa týka predĺženia alebo skrátenia platnosti, to je predmetom rokovaní na medzinárodnej úrovni v rámci európskych štátov. V prípade zmeny v tejto oblasti budeme následne informovať,“ uvádza náš rezort zdravotníctva.
Celoeurópska dohoda sa očakávala už koncom tohto týždňa, nakoniec sa však debata posúva aj na budúci týždeň. Európska komisia sa spolu s expertmi z oblasti zdravotníctva z jednotlivých členských krajín prikláňa k tomu, aby sa platnosť COVID pasov stanovila plošne na deväť mesiacov.
Podľa bruselských kuloárov sú však zatiaľ proti najmä východoeurópske krajiny, ktoré sa obávajú, že toto opatrenie bude mať devastujúci dosah na cestovný ruch.
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme, redakcia HD.