Omikron sa môže zaradiť medzi najinfekčnejšie patogény, aké vôbec poznáme. No zároveň by nám mohol pomôcť ukončiť pandémiu. Zatiaľ sú to však len špekulácie.
Tieto slová vyslovil v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ český evolučný biológ Jaroslav Flegr. Hovorí, že o novom variante koronavírusu toho vieme ešte veľmi málo.
"Ešte nevieme, ako dobre je omikron adaptovaný na zimu. Rozhodne je to variant, ktorý sa v Afrike ukázal mimoriadne infekčným. A ak sa bude rovnako správať aj v Európe, potom všetky ostatné varianty rýchlo prevalcuje," konštatuje biológ.
Vysvetľuje, že z pozorovaní afrických prípadov sa zdá, že by mohol byť o 30 až 50 percent infekčnejší, čo by omikron zaradilo medzi najinfekčnejšie patogény, aké vôbec poznáme.
"No akú veľkú hrozbu v skutočnosti predstavuje, resp. ako veľmi bude ubližovať infikovaným, zatiaľ ani len netušíme. Verím však, že jedného dňa príde variant, ktorý bude mimoriadne infekčný a zároveň zhovievavý k svojim hostiteľom, čo by nám pomohlo ukončiť pandémiu," zamýšľa sa Flegr.
Podľa evolučného biológa sa však musíme pripraviť na najhoršie a síce, že je to zabijak, ktorý bude schopný obchádzať naše vakcíny.
"Strašne by som si prial mýliť sa, no obávam sa, že vakcíny ako aj monoklonálne protilátky, ktorými liečime covidových pacientov, budú mať pri omikrone nízku účinnosť," varuje.
"V tejto chvíli by sme mali začať budovať kapacity pre plošné PCR testovanie obyvateľstva. Záchyt a karantenizácia nakazených totiž môže zastaviť akýkoľvek variant. Štát by mal investovať do vysokokapacitných laboratórií, v ktorých by bolo možné testovať povedzme pol milióna či milión vzoriek denne. Je to nezrovnateľne lacnejšie ako lockdowny," myslí si odborník.
Šanca na jednorazovú vakcínu, ktorá by nás spoľahlivo ochránila na celé roky či desaťročia, podobne ako „tetanovka“, tu podľa Flegra nie je.
"Nie. Tetanus je veľmi špecifický a aj tu je potrebné preočkovávanie. Do momentu, kým sa nerozšíri neškodný variant, budeme sa musieť chodiť pravidelne očkovať," vysvetľuje.
Podľa Flegra storočné skúsenosti s inými vakcínami hovoria, že sa žiadne vážne strednodobé ani dlhodobé nežiaduce účinky konať nebudú.
"Či práve tieto vakcíny nebudú výnimočné a či náhodou za mnoho rokov neprinesú neočakávané následky, samozrejme, s istotou nevieme," pripúšťa odborník.
Neznáme dlhodobé nepriaznivé účinky vakcín sú podľa Flegra menej pravdepodobné, než neznáme dlhodobé účinky po prekonaní covidu.
Lockdown iba pre neočkovaných nikomu podľa biológa nepomôže. Nezmyselný je podľa neho aj spor o zatváraní škôr. Deti totiž tak isto zapĺňajú nemocničné lôžka.
"Ibaže ich zapĺňajú rodičmi či prarodičmi, ktorí sa od nich nakazili. Ak vám akútne hrozí kolaps nemocníc, potom je nutné školy uzavrieť. Musíme sa správať solidárne všetci," uzavrel Flegr.
"Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú." Redakcia HD.