Naďove výroky o Rusku hraničia s trestným činom hanobenia národa! Ohodnotil politológ, analytik, historik a publicista Eduard Chmelár v statuse na sociálnej sieti zhoršené slovensko-ruské vzťahy. Podľa neho za ne môže súčasná vládna koalícia svojím nepriateľským postojom.
Ruský prezident Vladimír Putin sa pri prijímaní poverovacích listín od nového slovenského veľvyslanca v Moskve vyjadril k úrovni slovensko-ruských vzťahov.
Podľa Chmelára by na tom nebolo nič zvláštne, ak by sme si nevšimli spôsob, akým to Putin urobil. "Pri prijatí 20 veľvyslancov začal nezvyčajne práve Slovenskom, nie podľa abecedy," zdôraznil politológ.
Ďalej Chmelár Putina priamo zacitoval: „Máme záujem rozvíjať vzťahy so Slovenskou republikou na princípoch dobrého susedstva a vzájomnej úcty s prihliadnutím na duchovnú a kultúrnu blízkosť národov oboch našich štátov, spoločné stránky dejín a boja proti nacizmu. Bohužiaľ, politické kontakty sú v súčasnosti obmedzené. Ale, ak bude slovenská strana pripravená, tak by bolo možné vrátiť sa k tej vzájomne výhodnej a konštruktívnej spolupráci, ktorá sa medzi našimi štátmi udržiavala dlhé roky a bola prospešná pre naše národy.”
Podľa Chmelára treba vedieť čítať, čo to znamená v diplomatickej reči. "Putin dal najavo, že vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom sa počas tejto vlády výrazne zhoršili. Hoci sa ani slovom nezmienil o tom, kto to zapríčinil, je úplne jasné, že to bola séria jednostranných nepriateľských krokov z Bratislavy," upozorňuje politológ.
Zároveň však podľa Chmelára Putin prejavil jasný záujem na zlepšení týchto vzťahov. "Toto sa ešte nikdy nestalo. Žiadna vláda Slovenskej republiky tak výrazne nepoškodila vzťahy s Ruskom ako práve súčasná. A ešte nikdy nebolo potrebné intervenovať v prospech ich zlepšenia, pričom tento podnet – nezabúdajme – vyšiel od svetovej veľmoci smerom k malému Slovensku," prízvukuje Chmelár.
Reakciu slovenskej diplomacie považuje za mierne arogantnú. Kým Vladimír Putin hovoril o priateľstve, vzájomnej úcte či duchovnej a kultúrnej blízkosti, Ivan Korčok prejavil záujem iba o vzájomne prospešné a konštruktívne vzťahy, ktorých súčasťou je aj „otvorený dialóg o odlišných názoroch“.
"Čiže žiaden posun. Kým ruský prezident ponúkol „obnovenie“ spolupráce, slovenský minister zahraničných vecí je pripravený iba na „pokračovanie“ doterajšieho kurzu. Je to smutné, ale nie prekvapujúce, lebo Ivan Korčok je jeden z tých, ktorí sú priamo zodpovední za zhoršenie slovensko-ruských vzťahov," konštatuje odborník.
"Charakterovo veľmi nízky človek s neohrabaným správaním, ktorého výroky o Rusku hraničia so šovinizmom a s naplnením trestného činu hanobenia národa podľa § 423 Trestného zákona a trestného činu šírenia národnostnej nenávisti podľa § 424 toho istého zákona," vyjadruje svoj názor na Naďa Chmelár.
Naď sa na sociálnej sieti vyjadril, že Rusi napadnú, koho chcú (osobitne menoval Ukrajinu, Poľsko a Česko-Slovensko), kým Američania nenapadli nikoho.
"Nechcem tu podrobne líčiť notoricky známe fakty, ktoré pozná snáď každé dieťa – len po druhej svetovej vojne napadli Američania Vietnam, Kambodžu, Grenadu, neskôr Juhosláviu, Afganistan, Irak, Líbyu, Sýriu a mnoho ďalších krajín, v ktorých pôsobili ich vojaci v rozpore s medzinárodným právom," vymenúva politológ a historik.
Ale to podľa Chmelára nie je najpodstatnejšie. "To najhoršie je zjavná demagógia a nenávisť, ktorú Jaro Naď šíri z pozície ministra obrany Slovenskej republiky voči Ruskej federácii.
Podľa politológa je rovnaká nehoráznosť vyčítať dnes Rusku politiku Sovietskeho zväzu a stavať na tom vzájomné vzťahy, ako vyčítať Berlínu druhú svetovú vojnu, keď sme dnes s Nemcami v jednom zväzku. "Keď sa títo hulváti popracú z vlády, bude toho veľa čo naprávať," uzavrel Chmelár.
"Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú." Redakcia HD.