Počet ľudí infikovaných Omikronom v Spojenom kráľovstve, ako aj v Dánsku, rýchlo rastie. Niektorí vedci vidia dôkazy, že nový variant by mohol vytlačiť Deltu, informuje nemecký Der Spiegel.
Vo viac ako 50 krajinách sveta už bola potvrdená nákaza ľudí variantom koronavírusu Omikron.
V troch krajinách je počet potvrdených prípadov obzvlášť vysoký: V Južnej Afrike bolo okrem desiatok tisíc podozrivých prípadov potvrdených 228 prípadov nákazy práve Omikronom.
V Dánsku úrady zaznamenali 261 prípadov - s výrazne stúpajúcou tendenciou. Podľa Dánskeho národného inštitútu zdravia bolo 73 prípadov zistených sekvenovaním celého genómu, 188 infekcií bolo potvrdených variantným PCR testom.
Aj vo Veľkej Británii sa registruje čoraz viac infekcií s novým variantom. V súčasnosti bolo potvrdených 336 prípadov. Obzvlášť znepokojujúca je rýchlosť, akou počet prípadov narastá: Len od piatka do nedele sa počet prípadov Omikronu takmer zdvojnásobil. Podľa britského ministra zdravotníctva Sajida Javida zatiaľ žiadna postihnutá osoba nemusela byť ošetrená v nemocnici.
V porovnaní s celkovým počtom nových infekcií je však podiel Omikronu stále nízky: V pondelok bolo v Spojenom kráľovstve zaregistrovaných približne 50 000 pozitívnych koronatestov.
Aká je pravdepodobnosť, že Omikron vytlačí doteraz dominantný variant Delta? Niektorí vedci sa domnievajú, že je to dosť pravdepodobné.
Je pravda, že v tejto chvíli je ešte príliš skoro na spoľahlivé vyhlásenia. Ale: „Prichádza čoraz viac údajov, ktoré naznačujú, že Omikron by mohol vytlačiť Deltu na mnohých, ak nie na všetkých miestach." Tvrdí to napríklad výskumník Jacob Lemieux, ktorý monitoruje šírenie variantov na Harvard Medical School.
V údajoch zo Spojeného kráľovstva, kde sa vykonáva veľa sekvenovania genómu, „vidíme signál, ktorý naznačuje exponenciálny nárast Omikronu oproti Delte," pokračoval výskumník.
Nie je napríklad jasné, či tento variant vedie k miernejšiemu priebehu ochorenia, alebo do akej miery sa môže vyhnúť imunite získanej predchádzajúcim ochorením na COVID-19, alebo vakcínou.
Vývoj súčasných údajov o infekcii však naznačuje, že Omikron by mohol byť veľmi nákazlivý. V Južnej Afrike, odkiaľ Omikron nepochádza, sa počet prípadov zvýšil z menej ako 200 chorých denne začiatkom novembra na viac ako 16 000 začiatkom decembra. Viac ako 90 percent nových prípadov môže byť spôsobených práve Omikronom.
„Vírus sa šíri mimoriadne rýchlo," - povedal aj Willem Hanekom, riaditeľ Afrického výskumného inštitútu zdravia v Južnej Afrike. „Ak sa pozriete na sklon tejto vlny, ktorú zažívame, je oveľa strmší ako prvé tri vlny v Južnej Afrike." To naznačuje, že tento variant môže byť vysoko prenosný, povedal. Podľa jeho slov počiatočné údaje tiež ukázali, že miera reinfekcie bola vyššia ako v predchádzajúcich variantoch.
Hanekom ale tiež upozorňuje, že počet prípadov Delty v Južnej Afrike bol v čase, keď sa objavil Omikron, veľmi nízky. Preto sa nedá s istotou určiť, či nový variant vytlačí Deltu.
Hodnotenie vedca Jeffreyho Barretta, ktorý vedie iniciatívu Covid Genome Initiative v britskom Wellcome Sanger Institute, je jasnejšie. Barrett pre britskú rozhlasovú stanicu BBC povedal: „Myslím, že teraz môžeme povedať, že tento variant sa v Spojenom kráľovstve šíri rýchlejšie ako variant Delta, čo donedávna nebolo jasné. Som si istý, že sa pravdepodobne stane dominantným v priebehu niekoľkých týždňov."
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.