Poľská vládnuca strana pozvala do Varšavy európsku pravicu. Na stretnutí niekoľko pravicových konzervatívnych strán varovalo pred stratou národnej suverenity v Európe. Asi desiatka straníckych lídrov sa na summite „zaprisahala“, že bude bojovať proti „spoločnému európskemu národu“, čo údajne plánujú inštitúcie EÚ, informuje portál gmx.net.
Na pozvanie národno-konzervatívnej poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) koordinovali vo Varšave svoju európsku politiku poprední predstavitelia konzervatívnych a pravicovo-populistických strán. Cieľom stretnutia, ktoré organizátori nazvali „Varšavský summit", bolo spoločne presadzovať posilnenie úlohy národných štátov v rámci Európskej únie. V záverečnom vyhlásení odsúdili pokusy európskych inštitúcií „nevšímať si“ kompetencie jednotlivých štátov.
Medzi najvýznamnejšími účastníkmi konferencie boli okrem lídra PiS Jaroslawa Kaczynského a poľského premiéra Mateusza Morawieckého ako hostiteľov aj predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, Marine Le Penová ako líderka francúzskeho Národného združenia a líder španielskej strany Vox Santiago Abascal.
„Varšavský samit" nadväzuje na podobné stretnutie 15 pravicových strán, ktoré sa konalo v júli, a má byť ďalším krokom k vytvoreniu spoločného konzervatívneho bloku v rámci európskej politiky, uvádza sa vo vyhláseniach. Nemecká AfD sa stretnutia nezúčastnila, rovnako ani taliansky líder strany Lega Matteo Salvini.
Hostiteľ Kaczynski definoval ako cieľ, aby dve súčasné parlamentné skupiny pravicovo-populistických a národno-konzervatívnych strán v Európskom parlamente posilnili svoju spoluprácu a vytvorili jednotu spolu s Orbánovou stranou Fidesz. Nebol však oznámený žiadny konkrétny plán zjednotenia. Záverečné vyhlásenie sa obmedzilo na zdôraznenie spoločnej požiadavky, že Európa sa musí skladať z národov s rovnakými právami a nesmie sa stať štátnym útvarom.
Kaczynski videl suverenitu jednotlivých európskych krajín v súčasnosti ohrozenú budúcou nemeckou vládou, ktorá sa usiluje o silnejšiu federalizáciu EÚ, t. j. o ďalšie kroky smerom k spoločnému federálnemu štátu. To by sa rovnalo tomu, že Nemecko sa vzdalo svojich predchádzajúcich nárokov na hegemóniu v Európe, ktoré boli zakorenené v spomienke na úlohu Nemecka v druhej svetovej vojne. Je „charakteristické", že z krajín ako Poľsko, ktoré boli v tom čase obeťami, sa čoraz viac stávali páchatelia.
Cieľom konferencie bolo tiež vyslať signál solidarity s vládami Poľska a Maďarska, proti ktorým v súčasnosti prebieha konanie zo strany EÚ. V záverečnom vyhlásení obvinili Európsku komisiu a ďalšie európske inštitúcie z prekračovania svojich právomocí a „svojvoľného uplatňovania práva EÚ a porušovania zmlúv". Maďarský premiér Orbán pricestoval do Varšavy ešte pred začiatkom konferencie na bilaterálne rokovania so svojím náprotivkom Mateuszom Morawieckým, dodáva portál gmx.net.
(Medzititulky red. HD.)
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Redakcia HD.