Čaká nás cestovanie v režime OTP
Včera zasadalo konzílium, ktoré malo prehodnotiť predĺženie, prípadne uvoľnenie lockdownu. Ako sa všeobecne očakávalo, odborníci ho predĺžili o ďalších sedem dní (do 16. decembra 2021) a tiež navrhlo sprísnenie niekoľkých opatrení. Bližšie informácie priniesla RTVS.
Sprísniť kontroly
Jedným z opatrení je odporúčanie zvýšiť kontroly zákazu vychádzania a práce z domu. Dnes (5. 12.) o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Treba znížiť mobilitu
Odborníci podľa Eliášovej navrhli nové opatrenie. Tým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Zníženie mobility je najúčinnejší krátkodobý nástroj na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.
Situácia sa nelepší
„Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10 000 pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 osciluje okolo úrovne 3 400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38%,“ konkretizovalo ministerstvo zdravotníctva. Premiér Eduard Heger (OĽANO) v piatok pripomenul, že práve zlepšenie situácie s poklesom nových prípadov bolo podmienkou pre postupné uvoľňovanie opatrení pre osoby, ktoré sú plne zaočkované proti covidu alebo toto ochorenie prekonali za ostatných 180 dní.
Radovan Bránik - gratulujem Smeru k novej detskej ombudsmanke
Pred pár dňami sa v NR SR volil nový detský ombudsman. Na voľbu reaguje aj Radovan Bránik.
Dominancia pokračuje
"Pohon na K. Hatrákovú a absolútna mediálna amnestia Anny Niko prináša sladké ovocie kandidátke slovenského národného bujaka. Za...
Čítať ďalej
05 | 12 | 2021
|
Eka Balašková
Čo sa rozumie pod pojmom OTP
Očkovaní (O):
- Osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou.
- Osoby najmenej 21 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou.
- Osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania ochorenia.
Testovaní s negatívnym výsledkom (T):
- Test môže byť napríklad RT-PCR, antigénový, LAMP alebo nazálny.
- Negatívny výsledok testu nesmie byť starší ako 7 dní od odberu.
Prekonaní (P):
- Osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami, ktoré vedia túto skutočnosť preukázať pozitívnym výsledkom PCR testu.
Čo hovoria štatistiky
Rezort zdravotníctva uviedol, že nemocnice príjmu denne 375 pacientov s covidom. Je to o 25 pacientov viac, než denný priemer pred týždňom. Výrazne už rastú príjmy pacientov aj do nemocníc v Trenčianskom, Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. V novembri prijali do nemocníc 10 300 pacientov, upresnila hovorkyňa Eliášová.
V prístupe voči ľuďom so zdravotným postihnutím badať posun. Veľmi čudný
Od malička som to, čomu sa hovorí "človek so zdravotným postihnutím". Považujem za veľké šťastie, že žijem v dnešnej dobe, kedy už (alebo ešte?) nie sme považovaní za príťaž spoločnosti, ale bývalo to aj lepšie. Paradoxne.
Veľa sa o nás hovorí
A...
Čítať ďalej
04 | 12 | 2021
|
Eka Balaskova
Podporíte nás?
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Redakcia HD