Odborníci na Slovensku ešte stále nerešpektujú priania našej vlády! Aj keď všetkých Slovákov vládna koalícia už od vypuknutia pandémie presviedča, že sa riadi odporúčaniami odborníkov v danom obore, asi je opak pravdou. A rozhodnutia špecialistov ešte dokážu v priamom prenose aj riadne skritizovať.
Regionálni hygienici vo veľkom v posledných dňoch zatvárajú školy. Dôvodom je zhoršená epidemická situácia. A, žiaľ, na rozdiel od prvých vĺn pandémie, dnes sú zasiahnuté v oveľa väčšej miere aj deti a tínedžeri.
Ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi sa tento postup nepáči. Kritizuje ho aj Richard Kollár. Ten poukazuje na to, že školy ostali v mnohých krajinách otvorené aj počas tvrdých lockdownom, píše portál topky.sk.
Kto by povedal, že v Bratislavskom kraji, jedenom z najzaočkovanejších, prejdú všetky školy od druhého stupňa na dištančný spôsob výučby? Tak od pondelka 6. decembra sa to stane skutočnosťou. Zdá sa, že Mikuláš aj tento rok do Bratislavy predsa len príde.
Dôvodom je zhoršujúca sa epidemická situácia a preto sa Regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodol pre tento krok. Kritiku však zniesol zniesol aj matematik Richard Kollár.
"V mnohých krajinách zostali otvorené školy aj počas tvrdých lockdownov. Ako som čítal v jednej z diskusií, Slovensko je asi jediná krajina na svete, kde nemôže ísť do školy úplne alebo takmer úplne zaočkovaná trieda, ale do práce môžu chodiť nezaočkovaní ľudia bez prekonaného ochorenia s týždňovým antigénovým testom akéhokoľvek typu. Priority first!" okomentoval dianie vo svojom statuse na sociálnej sieti Kollár.
Matematik ďalej poukázal na to, že deti sú v čase pandémie najmenej ohrozené ťažkým priebehom. Naopak, u dospelých toto riziko existuje v oveľa väčšej miere. „Asi neexistuje lepšie svedectvo o tom, aké hodnoty Slovensko dlhodobo zdieľa, a ani o tom, aká bude jeho budúcnosť. Nezvládame to,“ myslí si Kollár.
Ako následne dodal, dlhodobo tvrdí, že najhoršie rozhodnutia robia politici pod tlakom a narýchlo. „A tak sme len za pár posledných dní videli trojdňový COVID automat, následne vyhlásenie šalátu (akože lockdown), zatváranie škôl hygienikmi na podnet zhora napriek neposlušnému ministrovi, dokonca v rozpore s odporúčaním konzília, či 500 eurové dôkladne otestované bonusy, atď. Slovensko 2020-2024. A čo bude potom? Asi ešte horšie,“ uzavrel.
Na slová matematika reagoval aj samotný minister školstva. „Na Slovensku sa ale posledné dni ignoruje domáca aj zahraničná skúsenosť, všetky dohody a fakty. Opäť namiesto dospelých, ktorí sú problémom pandémie, sa riešia deti, ktoré majú dospelých zase zachraňovať. Posledné rozhodnutia RÚVZ idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav na jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese,“ napísal Gröhling v reakcii na kacebooku.
„Fakt, že sa takto necitlivo pristupuje k vzdelaniu mladých ľudí, je žalostný. V mnohých krajinách aj v tvrdom lockdowne ostali školy otvorené. U nás máme mäkký lockdown, kde dospelí nezaočkovaní majú kvantum výnimiek a môžu ísť do práce so 7-dňovým Ag testom. Ale doma zrazu ostávajú žiaci rozhodnutím RÚVZ,“ hnevá sa Gröhling.
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami do verejnosti nedostávajú. Redakcia HD.